آیا شکستگی مهره کمر خوب میشود؟

آیا شکستگی مهره کمر خوب میشود؟

2.7/5 - (3 امتیاز)
 • شکستگی مهره کمر یکی از مشکلاتی است که اغلب در افرادی با وضعیت استخوانی ضعیف رخ می‌دهد. بروز این مشکل می‌تواند انجام فعالیت روزانه را برای افراد به طور کامل مختل کند. به همین دلیل برای رفع آن، باید نسبت به درمان شکستگی مهره کمر در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام کرد. در ادامه این مطلب از نی مارکت قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که ایا شکستگی مهره کمر خوبی میشود؟

  با ما همراه باشید تا به طور کامل با فرایند جوش خوردن استخوان و مهره کمر و همچین روش‌های درمانی این مشکل بدون جراحی آشنا شوید.

  آیا شکستگی مهره کمر خوب میشود؟

  شکستگی در هر بخش از بدن، به خصوص مهره‌های کمر، عوارض و مشکلاتی را برای افراد به همراه خواهد داشت. اما برای تشخیص آنکه ایا شکستگی مهره کمر خوب میشود یا خیر، به ارزیابی دقیق و مشاوره‌های پزشکی نیاز است.

  درمان و بهبودی شکستگی مهره کمر به چندین عامل بستگی دارد. از جمله مهم‌ترین عوامل دخیل در خوب شدن شکستگی مهره کمر، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • محل و شدت شکستگی
  • سن
  • سلامت کلی بیمار

  با توجه به این موارد، در نهایت بهترین روش درمانی برای فرد آسیب دیده انتخاب خواهد شد. در برخی موارد بدون نیاز به جراحی، شکستگی مهره کمر به خودی خود برطرف خواهد شد. اما در مواردی خاص، مانند شکستگی‌های بسیار شدید، برای درمان نیاز به جراحی خواهد بود.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  اما به طور کلی با استراحت کافی و عدم فشار به مهره‌های کمر، انجام فیزیوتراپی و مصرف داروهای مفید، می‌تواند مهره‌های کمر را تقویت کرده و تاثیر مثبتی بر بهبودی شکستگی مهره‌های کمر گذاشته شود.

  درمان شکستگی مهره کمر بدون جراحی

  درمان شکستگی مهره کمر بدون جراحی تنها زمانی صورت می‌گیرد که شکستگی بسیار جزئی باشد. در این صورت پزشک برای بیمار داروهای مسکن تجویز می‌کند تا درد در فرد آسیب دیده کاهش پیدا کند. به این ترتیب او می‌تواند تمرینات فیزیوتراپی را برای بهبود عضلات ستوان فقرات شروع کرده و به آرامی انجام فعالیت‌های روزانه را از سر گیرد.

  البته در این حین پزشک معمولا برای فرد آسیب دیده، استفاده از بریس ستون فقرات و یا کمربند پلاتینر با کارت رجیستری  را تجویز می‌کند. این تجهیزات مهره و ستون فقرات افراد را در یک حالت نگه می‌دارد تا مهره شکسته شده و آسیب دیده فرد به درستی جوش خورده و ترمیم شود.

  جوش خوردن استخوان چه مدت طول میکشد؟

  با توجه به نوع شکستگی استخوان، مکان آن و روش درمان، زمان بهبودی و جوش خوردن استخوان می‌تواند متفاوت باشد. عوامل دیگری مانند سن، سلامت کلی فرد، تغذیه، علائمی که درمان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، نیز می‌توانند نقش مهمی در طول زمان جوش خوردن استخوان ایفا کنند.

  در صورتی که روند درمان شکستگی استخوان به درستی پیش گرفته شده و عوارض جانبی ویژه‌ای در فرد ایجاد نشود، فرایند جوش خوردن استخوان اغلب بین 6 الی 8 هفته طول خواهد کشید. اما مدت زمان جوش خوردن استخوان در مواردی که شکستگی‌های بزرگ و زیادی رخ داده باشد، بیشتر خواهد شد و می‌تواند تا چند ماه نیز به طول بیانجامد.

  درمان شکستگی مهره کمر بدون جراحی

  موارد زیر مدت زمان جوش خوردن مهره کمر یا استخوان را افزایش میدهد:

  • سیگار کشیدن یا مصرف محصولات نیکوتینی (محصولاتی که حاوی سمومی هستند که رشد استخوان را مختل می‌کنند)
  • چاقی و پوکی استخوان
  • ابتلا به برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت
  • سوء تغذیه
  • افسردگی
  • استفاده طولانی مدت از مواد افیونی
  • مصرف داروی پردنیزون

  عوامل دیگری نیز می‌توانند سرعت روند بهبود را کاهش دهند. به عنوان مثال، انجام فعالیت‌های پرخطر (مانند خم شدن، بلند کردن یا چرخاندن کمر) ممکن است نیاز به جراحی دوم در شکستگی مهره کمر را افزایش دهند.

  مقاله مرتبط : بالا رفتن از پله بعد از عمل دیسک کمر

  مدت زمان جوش خوردن مهره کمر

  مدت زمان جوش خوردن مهره کمر به شدت و میزان شکستگی بستگی دارد. اما دوره جوش خوردن مهره کمر از چند هفته تا چند ماه متغیر است که عواملی نظیر بیماری‌های زمینه‌ای، استعمال دخانیات، اضافه وزن، سن بالا و مصرف داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی می‌تواند در به تعویق انداختن درمان نقش زیادی داشته باشند.

  آیا شکستگی مهره کمر خوب می شود؟

  علائم جوش خوردن استخوان در طول فرایند بهبودی و ترمیم استخوان ممکن است متفاوت باشند. اما به طور کلی، علائم جوش خوردن استخوان به شرح زیر هستند:

  1. احساس درد: درد شدید و مستمر در ناحیه استخوان می‌تواند یکی از علائم اصلی جوش خوردن استخوان باشد. در ابتدا، درد ممکن است حاد و تیز باشد که در طول زمان و با جلو رفتن روند درمانی، این درد کمتر می‌شود.
  2. بروز تورم و قرمزی: در ناحیه استخوان در حال جوش خوردن، ممکن است تورم و قرمزی رخ دهد. این علائم نشان می‌دهند که فرایند التیام استخوان در حال انجام است.
  3. محدودیت حرکت: جوش خوردن استخوان می‌تواند منجر به محدودیت حرکت در مفصل مجاور شکستگی شود. این موضوع می‌تواند باعث دشواری در انجام فعالیت‌های روزمره شود.
  4. احساس گرمی محل جوش خوردن: یکی دیگر از علائم جوش خوردن استخوان، احساس گرمی در منطقه استخوان شکسته است. این گرما حتی با لمس دست نیز احساس خواهد شد. این امر نشان می‌دهد که شدیدترین فعالیت‌های التیامی برای جوش خودرن استخوان در آن ناحیه در حال انجام است.
  5. خروج مایعات پس جراحی: اگر برای درمان شکستگی مهره کمر نیاز به جراحی داشته‌اید، خروج مایعات به صورت خونریزی کم و یا ترشح می‌تواند حاکی از جوش خوردن استخوان باشد. اما توجه داشته باشید که خروج بیش از اندازه مایعات با رنگ غیر طبیعی و بد بو، نشان از عفونت است و باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

  همچنین، باید توجه داشت که هر فرد ممکن است تجربه متفاوتی از علائم جوش خوردن استخوان داشته باشد. به همین دلیل لازم است تا در صورت بروز هر علامت غیر عادی، به پزشک معالج خود مراجعه کرده و با او در این باره مشورت کنید.

  مطالعه بیشتر : علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  آیا شکستگی مهره کمر خوب میشود؟

  بهترین دارو برای جوش خوردن استخوان

  برای تسریع مدت زمان جوش خوردن استخوان، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که یکی از آن‌ها استفاده از دارو است. در ادامه بهترین دارو برای جوش خوردن استخوان را معرفی می‌کنیم:

  1. قرص کلسی پاور برای جوش خوردن استخوان

  این قرص یکی از بهترین قرض‌ها برای تقویت استخوان‌ها و تامین کلسیم مورد نیاز برای استخوان است. از آنجایی که استخوان برای ترمیم شدن به کلسیم نیاز دارد، مصرف این قرص سبب سرعت بخشیدن به روند جوش خوردن استخوان خواهد شد. این قرص علاوه بر کلسیم، دارای ویتامین D3 نیز بوده که سبب جذب بیشتر کلسیم در بدن می‌شود.

  2. برای جوش خوردن استخوان، قرص استئوکینون مصرف کنید

  این قرص مکملی فوق‌العاده است که علاوه بر جلوگیری از پوکی استخوان، سبب جوش خوردن آن‌ نیز می‌شود. این قرص دارای کلسیم، ویتامین D3 و ویتامین K2-7 بوده که از جمله مواد معدنی بسیار مهم و مغذی برای بدن محسوب می‌شوند. این مواد معدنی به ترمیم بافت استخوانی در بدن کمک کرده و سبب افزایش تراکم بافت‌ در استخوان‌ها خواهد شد.

  3. قرص استئوفوس بر جوش خوردن استخوان

  یکی دیگر از بهترین دارو برای جوش خوردن استخوان، قرص استئوفوس است. این دارو اغلب برای پیشگیری و درمان پوکی استخوان تجویز می‌شود. اما به دلیل وجود آلندرونیت که یک بیس فسفونات است، برای جوش خوردن استخوان نیز مفید خواهد بود چرا که سبب تقویت استخوان‌ها می‌شود.

  خطرات شکستگی مهره کمر

  شکستگی مهره کمر یک رخداد جدی است که با خطرات متعددی همراه است. در ادامه برخی از خطرات شکستگی مهره کمر را عنوان می‌کنیم:

  1. ناتوانی در حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره: شکستگی مهره کمر می‌تواند به محدودیت یا ناتوانی در انجام حرکات و فعالیت‌های روزانه بیانجامد. ضمن آنکه این مشکل با درد شدید همراه بوده و حتی راه رفتن و تعادل را دچار اختلال می‌کند.
  2. آسیب به مغز و نخاع: خوب است بدانید که یکی از مهم‌ترین خطرات شکستگی ممهره کمر، آسیب جدی به مغز و نخاع است. در برخی مواقع، این مشکل تاثیر زیادی بر اعصاب، حس و قدرت عضلات داشته و سبب بروز مشکل در فعالیت و حس در افراد می‌شود.
  3. ایست قلبی و تنفسی: در صورتی که شکستگی مهره کمر در نزدیکی عصب‌ها و اندام‌های تنفسی یا قلب صورت گیرد، احتمال ایست قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهد. این وضعیت بسیار خطرناک بوده و نیاز به مداحله فوری پزشکی خواهد داشت.
  4. عود وضعیت شکستگی: در برخی از موارد، پس از جوش خوردن مهره ستون فقرات، ممکن است این مهره، دوباره دچار شکستگی شده و یا با انجام فعالیت‌های شدید، دردآلود شود.
  5. عفونت: در محل شکستگی مهره کمر، ممکن است عفونت رخ دهد. در صورت بروز عفونت، فرد دچار تب، التهاب، تورم و درد شدید می‌شود که باید به سرعت درمان شود.
  خطرات شکستگی مهره کمر

  آیا برای درمان شکستگی مهره کمر، حتما به جراحی نیاز داریم؟

  خیر، در صورتی که شکستی جزئی و خفیف باشد، با استراحت کردن، استراحت از بریس ستون فقرات و مصرف دارو شکستگی مهره کمر بدون جراحی درمان خواهد شد.

  برای جوش خوردن شکستگی مهره کمر چه دارویی بخوریم؟

  برای جوش خوردن شکستگی مهره کمر، می‌توانید دارویی مانند استئوفوس، استئوکینون و کلسی پاور مصرف کنید. البته بهتر است پیش از مصرف خودسرانه، با پزشک خود در این باره مشورت نمایید.

  جوش خوردن شکستگی مهره کمر چه مدت طول می‌کشد؟

  در صورت که عوارض جانبی خاصی رخ ندهد، شکستگی مهره کمر بین مدت 6 الی 8 هفته درمان شده و جوش می‌خورد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲۹ رای

  14 دیدگاه دربارهٔ «آیا شکستگی مهره کمر خوب میشود؟»

  1. سلام من ۱۷ سالمه و ۸ روز پیش بخاطر پریدن از ارتفاع یکی از مهره های کمرم و دوتا زائده شکسته میخواستم بدونم مثل قبل از اتفاق کاملا سالم میشم ک بتونم ورزش های سنگین انجام بدم؟

  2. سلام من ۲۴ سالمه الان ۹ روزه ئ مهره کمرم شکسته و دکتر هیج دارویی بم نداده دارم از درد میمیرم گفته تا ۳ ماه کمر بند ببند ????????????من چیکار کنم؟اینجوری خوب میشه؟لطفا جواب بدین مهره سومی از آخر

   1. من هم همین مشگل رو داشتم ریحانه خانوم به دکتر با عکس mar نشون بدید اگر لازم باشه عمل کنید اگر عملی بودی سیمان تزریغ کن و ۳ ماه کمر بند رو ببند و کار سنگین نکن و فقط شبا موقع خواب بازش کن فقط یه دکتر خوب پیدا کن سنت پایین آشنا… زود خوب میشی ناراحت نباش فقط قوی باش چون ۳ ما کمر بند واقعان اذیت میکنه امیدوارم خوب بشی

  3. سلام من ۲۴ سالمه الان ۹ روزه ئ مهره کمرم شکسته و دکتر هیج دارویی بم نداده دارم از درد میمیرم گفته تا ۳ ماه کمر بند ببند ????????????من چیکار کنم؟اینجوری خوب میشه؟لطفا جواب بدین مهره سومی از آخر

  4. سلام وقت بخیر من 17 سالمه و در تصادف مهری T11 وT12 کمرم شکسته والان نه ماه گذشته و هنوزدرد داره و وقتی که راه میرم یا می‌نشینم کمرم خیلی درد داره وقتی که روی کمر دراز میکشم کمرم یک تقه میده و دردش بر ترف میشه دکتر گفته طبیعی هست. ولی فکر کنم لقی مهر پیداکردن کردم بنظر شما ؟

  5. سلام..
   من ی ماه پیش در تصادف مهره 10 و 12 کمرم شکست و جراحی شدم…
   کسی بوده اینجور شده باشه.. فعالیت روزانه در چ حد میتونه انجام بده

  6. با سلام.
   پدر من ۸۴ ساله و دچار پارکینسون است. حدود ۶ ماه است که دچار شکستگی مهره L4شده .متخصص سینوپار و پس از آن زولدرونیک تجویز کرده.
   رو به بهبود بود.ولی ناگهانی بدون درد کمر توان حرکت او و تعادل حرکتی اش را از دست داده. ِآیا دوباره شکسته.
   با سپاس

  7. سلام من ۹ماه پیش تصادف کردم ۳تا از مهره های کمرم ۱و۲و۳شگسته وجوش خورده ۶۰سالمه پوکی استخوان دارم الان می توانم ورزش قدرتی انجام بدهم عضلاتم قوی بشه ممنون

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید