که علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن چیست؟

بررسی علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

5/5 - (2 امتیاز)
 • معمولا وقتی به دنبال علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن می‌گردیم که برای مدت طولانی نشسته‌ایم یا ایستاده‌ایم. و اکنون هنگامی‌که می‌خواهیم تغییر حالت دهیم درد شدیدی در ناحیه زانو احساس می‌کنیم. این عارضه علل مختلفی دارد که در گذر سال‌ها ایجاد شده‌ است و اکنون وقت آن رسیده که به فکر اصلاح آن‌ها باشیم. سبک زندگی درست ممکن است ما را برای رسیدن‌ به تندرستی یاری دهد. اگر مایل به دانستن علل عارضه‌های مختلف در این ناحیه از پا هستید، ما به شما خواندن این متن که در رابطه با همین موضوع است و توسط نی مارکت جمع‌آوری شده است را توصیه می‌کنیم.

  چند علت درد زانو هنگام نشستن و برخاستن

  معمولا اکثر افرادی که دچار زانو درد هستند، برای نشستن و بلند شدن مشکل دارند و به همین خاطر در این بخش به علل این عارضه می‌پردازیم. زانو‌درد در حالت‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد که البته نشان از یک مشکل درونی دارد و باید سریعا برای درمان آن اقدام کرد؛ اما زانو‌دردی که هنگام نشستن رخ نشان می‌دهد به دلایل زیر است.

  • اولین علت زانو درد هنگام نشست و برخاست، طولانی بودن زمان نشستن شما است. نشستن طولانی حتی به زانوی فردی که سالم است و هیچ مشکلی ندارد، فشار وارد می‌کند. پس در زمانی که می‌دانید برای مدت طولانی قرار است یکجا بنشینید، موقعیت و ژست نشستن خود را تغییر دهید.
  • زانوی شما ناراحت است و با نشستن درد آن تسکین پیدا نمی‌کند.
  • موقعیتی که برای نشستن انتخاب کرده‌اید فشار زیادی روی زانو‌هایتان وارد می‌کند. مثلا نشستن به صورتی که پاها روی یا زیر هم قرار بگیرند به کاسه زانو فشار زیادی وارد می‌شود.
  • در وضعیتی قرار گرفته‌اید که نه‌تنها برای زانو مفید نبوده بلکه به آن آسیب نیز می‌رساند.
  • صندلی و مبلمانی که برای نشستن انتخاب کرده‌اید، استاندارد تولید نشده است.
  • به یک بیماری مبتلا هستید که علت زانودرد در نشستن شما را توضیح می‌دهد.
  چند علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  چه مشکل درونی برای زانو‌هایمان ایجاد شده که در هنگام نشستن با این مشکلات مواجه می‌شویم و نمی‌توانیم به راحتی از جایمان بلند شویم؟ علت زانو درد در بلند شدن چیست؟

  • اگر پس از مدتی نشستن در زانوی خود درد و سفتی احساس می‌کنید، این موضوع ممکن است نشان‌دهنده ابتلا به آرتروز باشد. معمولا افراد بالای ۵۰ سال به این نوع از آرتریت مبتلا می‌شوند. اما ابتلا به آن در بین افراد کم سن نیز ممکن است اتفاق بیفتد.
  • اگر هنگامی‌که در حالت چمباتمه قرار می‌گیرید در زانوی خود احساس ناراحتی دارید، امکان دارد این علامت نشان‌دهنده آسیب‌دیدگی کاسه زانو باشد که به آن زانوی جهنده نیز می‌گویند.

  علاوه‌بر موارد گفته‌شده، تورم، سفتی، قرمزی، گرمای زیاد، ناتوانی در صاف‌کردن و ایجاد صدای زانو نیز علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن است.

  درد زانو هنگام نشستن در دستشویی

  علت احساس درد در نواحی مختلف پا نشان‌دهنده مشکلات زانو است. یعنی شما هنگامی‌که در ساق، مچ، عضلات و استخوان ران پای خود دردی احساس می‌کنید، ممکن است منشا آن زانوی شما باشد. دستشویی‌های ایرانی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که هنگام نشستن در آن با زانو‌درد مواجه می‌شویم و استفاده از آن می‌تواند خود یکی از دلایل ابتلا به زانو درد باشد.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  توالت‌فرنگی به حالت صندلی ساخته شده و نشستن روی آن نه‌تنها فشاری بر کمر و زانو وارد نمی‌کند. بلکه آن‌ها را در حالت صحیح خود قرار می‌دهد. هنگامی که در این حالت فشار را روی این ناحیه احساس کردید، هشداری است برای شما که آن را جدی بگیرید و برای درمان اقدام کنید.

  یکی از درمان ها برای زانو درد ناشی از فشار دستشویی خرید زانوبند زاپیامکس میباشد

  بنابراین، سعی کنید به مدت طولانی در دستشویی ایرانی نمانید و سریعا از آن حالت خارج شوید. فشار زیادی که روی زانوهایتان قرار می‌گیرد پس از گذشت مدتی ممکن است علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن شما شود.

  علت نتوانستن چهار زانو نشستن چیست؟

  هنگامی‌که قصد نشستن روی صندلی را نداریم و می‌خواهیم روی زمین بنشینیم معمولا حالت چهار‌زانو را برای نشستن انتخاب می‌کنیم. اما اگر دچار زانو درد باشیم هنگام قرار‌گیری در این حالت دردی در ناحیه زانو و سایر قسمت‌های پا احساس می‌کنیم  که دلیل آن چه چیزی می‌تواند باشد؟

  طرز نشستن و ایستادن نا‌درست اولین دلیلی است که علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن و همچنین دلیل عدم توانایی ما در نشستن چهار‌زانو را توضیح می‌دهد. اما عواملی مانند ضربه‌دیدن کاسه زانو، ضعیف‌بودن استخوان و عضلات ران، خشکی و کرختی زانو، تورم و التهاب ناشی از آسیب‌دیدگی زانو نیز در بروز این مشکل موثر هستند.

  علت نتوانستن چهار زانو نشستن چیست؟

  پیشگیری از زانو درد هنگام نشستن و برخاستن با راهکارهایی ساده

  برای پیشگیری از ابتلا به این عارضه می‌توان علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن را شناسایی و از آن‌ها جلوگیری کنید. برخی نکات مراقبتی به صورت زیر هستند:

  • برای مدت طولانی در حالت ایستاده و نشسته قرار نگیرید.
  • برای نشستن سعی کنید مبلمان و صندلی استاندارد را انتخاب کنید.
  • هنگام نشستن وضعیت بدنی خود را در حالت استاندارد قرار دهید.
  • تمریناتی که باعث تقویت عضلات و استخوان پا می‌شود را انجام دهید.
  • سعی کنید وزن خود را به حد تعادل برسانید تا فشار اضافی از روی زانو‌های شما برداشته شود.
  • همان‌طور که فعالیت زیاد به زانو آسیب می‌رساند، فعالیت کم و استراحت زیاد نیز باعث تضعیف عضلات می‌شود.
  • شاید گمان کنید که استفاده از کفش نامناسب نمی‌تواند علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن باشد. اما استفاده از کفش نامناسب به زانو و استخوان‌ها به حد زیادی آسیب می‌رساند.
  • محل سفت و نم‌دار را برای نشستن انتخاب نکنید.

  با رعایت همین چند مورد از درد زانو هنگام نشستن و برخاست جلوگیری خواهید کرد.

  چگونه متوجه شویم که علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن چیست؟

  راه‌های متفاوتی برای تشخیص مشکلات و علت زانو درد وجود دارد. وجود نشانه‌های آن به شکل تقریبی ما را با علل آشنا می‌کند. اما بهترین راه تشخیص علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن مراجعه به پزشک و انجام یکی از روش‌های زیر است.

  • تصویر‌برداری از بافت‌های داخلی و استخوان‌ها توسط اشعه ایکس که از پرتو انرژی الکترومغناطیسی نامرئی در آن استفاده می‌شود.
  • تشخیص آسیب و بیماری در زانو و اطراف آن توسط آهنربا، فرکانس رادیویی و کامپیوتر که MRI نام دارد.
  • سی تی اسکن از اندام‌های بدن توسط اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری که اسکن توموگرافی کامپیوتری نام دارد.
  • استفاده از آرتروسکوپی در شرایطی‌که استخوان آسیب‌دیده یا تومور در آن ناحیه ایجاد شده است.
  • تصویر‌برداری هسته‌ای توسط ماده رادیو‌اکتیو که فعالیت استخوانی و خون‌رسانی را نشان می‌دهد. این آزمایش اسکن استخوان نوکلئید نام دارد.

  بررسی زانو‌ با این موارد می‌تواند به تشخیص علت بروز مشکل کمک کند بنابراین، آن را جدی بگیرید.

  در مورد کمربند پلاتینر بیشتر بدانید

  درمان زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  اصلی‌ترین علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن مربوط‌ به ضعیف بودن عضلات و استخوان‌های پا، ضربه دیدن کاسه زانو یا اطراف آن و نحوه غلط نشستن است. خوشبختانه این عارضه قابل درمان است و با اصلاح برخی از عادت‌ها و انجام بعضی فعالیت‌ها می‌توان علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن را درمان کرد.

  • مراجعه به فیزیوتراپ
  • مصرف داروهای ضد‌التهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن
  • اگر زانو دچار علائم درد آشکار مانند التهاب و کبودی است از قرص‌های مسکن ضد‌التهابی غیر‌ استروئیدی استفاده کنید.
  • تزریق کورتیزون
  • انجام تمریناتی که باعث تقویت عضلات ران، ساق پا و زانو می‌شود.
  • مصرف مواد‌غذایی و مکمل‌هایی که برای تقویت زانو مفید هستند.

  تمریناتی که به زانو درد هنگام نشستن و برخاستن کمک می‌کنند

  تمریناتی که به زانو درد هنگام نشستن و برخاستن کمک می‌کنند

  انجام برخی تمرینات ورزشی قدرتی و استقامتی می‌تواند توانایی عضلات پای شما را افزایش دهد. در نتیجه علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن از بین می‌رود و مجددا زانوی شما سلامتی خود را باز خواهد یافت.

  • به یک طرف دراز بکشید و سر خود را به دستتان تکیه دهید. پای بالایی خود را بالا بیاورید و سپس آهسته به حالت اولیه خود برگردانید. در طول انجام این تمرین نباید پای خود را در هیچ قسمتی خم کنید. این حرکت به حرکت ساق پا معروف است.
  • به پشت دراز بکشید و دست‌هایتان را کاملا صاف در دو طرف بدنتان بگذارید. دوباره یکی از پاهای خود را بالا بیاورید. انجام این حرکت نیز باید بدون خم‌شدن زانو‌ها یا مچ پا انجام شود. این حرکت به حرکت بالا‌بردن تک پا معروف است.
  • حرکت بعدی که باید آن را برای از بین بردن علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن باید انجام دهید حرکت همسترینگ است. در این حالت نیز باید در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید هر دو دست خودتان را پشت ران یک پا قرار دهید و آن را به سمت شکم فشار دهید.
  • برای انجام بعد باید در حالت کاملا صاف بایستید؛ از پشت دست‌های خود را روی یک پا قرار داده و آن را به سمت باسن هدایت کنید.

  اگر به دنبال علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن هستید دانستن اطلاعاتی در مورد حرکات اصلاحی، ریشه‌یابی، عوامل موثر در به وجود آمدن و تشدید آن می‌تواند راهنمای شما در یافتن پاسخ سوال‌هایتان باشد که متن فوق با همین هدف تهیه و در اختیار شما قرار گرفته است.

  اگر در کوتاه مدت به این عارضه مبتلا شده‌اید با تغییر حالت می‌توانید درد را تسکین دهید. عدم توانایی در نشستن به شکل چهار‌زانو نیز نشان از مشکلات این ناحیه دارد و هشداری است برای شما که سریع‌تر به درمان آن رسیدگی کنید تا مجبور به استفاده از روش‌های زمان‌بر و هزینه‌بر مانند جراحی نشوید.

  علت اصلی زانو‌درد هنگام نشستن و برخاستن چیست؟

  نشستن یا ایستادن طولانی مدت، حالت نامناسب و به یک باره تغییر حالت دادن سه علت اصلی زانو درد هستند.

  علت درد زانو هنگام نشستن در دستشویی چیست؟

  در حالت ناصحیح قرار می‌گیریم و فشار زیادی روی زانو‌ها وارد می‌شود که علاوه بر عوارض کوتاه مدت، عوارض بلند ‌مدت نیز خواهد داشت.

  تمرینات موثر در کاهش درد زانو کدام‌اند؟

  همسترینگ، حرکت ساق پا و بالا‌بردن تک پا، سه حرکت معروف و کاربردی برای تقویت زانو و سایر عضلات و استخوان‌های پا هستند.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید