گرفتگی رگ کف پا نشانه چیست؟ - علت تیر کشیدن کف پا

گرفتگی رگ کف پا نشانه چیست؟

3.8/5 - (6 امتیاز)
 • گرفتگی رگ کف پا که به عنوان ترومبوز ورید عمقی نیز شناخته می‌شود، یک وضعیت پزشکی جدی است. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که لخته خون در یک یا چند ورید عمقی بدن، معمولاً در پاها، ایجاد شود. اگر لخته خون احیانا حرکت کرده و به سمت ریه‌ها حرکت کند، ممکن است باعث آمبولی ریه شده و تهدیدکننده زندگی فرد باشد. در این مقاله از نی مارکت، به بررسی علل، علائم و درمان گرفتگی رگ کف پا می‌پردازیم.

  پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نگاهی به موارد مهم و جزئیات گرفتگی رگ کف پا، بیندازیم.

  علت تیر کشیدن کف پا؛ از عدم تحرک تا بارداری

  عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند خطر ابتلا به گرفتگی رگ کف پا را افزایش دهد. از جمله این عوامل، موارد زیر را داریم:

  • دوره‌های طولانی عدم تحرک: نشستن یا دراز کشیدن برای مدت طولانی می‌تواند خطر ابتلا به DVT را افزایش دهد. از این روی لازم است که حتما هر روز تحرک داشته باشید. به واقع این یک ریسک بالقوه است که در افراد بدون تحرک، شکل گرفته و ممکن است مشکل‌ساز شود.
  • سابقه جراحی یا جراحت: ممکن است که رگ‌های خونی بر اثر جراحی یا جراحت آسیب دیده و این موجب لخته شدن خون و گرفتگی رگ کف پا شود. از این روی لازم است که حتما در مورد جراحی‌های مختلف، از داروهای پیشگیری کننده از ایجاد لخته خون برای بیمار استفاده شود. به علاوه بررسی و معاینات بعدی برای کشف چنین عارضه‌ای، اهمیت بسیار زیادی دارد.
  • سرطان: برخی از انواع سرطان‌ها، خطر ابتلا به گرفتگی رگ کف پا را افزایش می‌دهند. البته لزوما گرفتگی رگ کف پا، به معنای وجود تومور سرطانی در بدن نیست و این عارضه می‌تواند دلایل متعدد دیگری داشته باشد که تا اینجا به برخی از مهم‌ترین آن‌ها، اشاره کردیم.
  • بارداری: ذات بارداری در اکثر افراد با فشار روی پاها، همراه می‌شود. چنین فشاری که معمولا برای چندین ماه (از زمان وزن گرفتن مادر و جنین)، به درازا می‌کشد، گرفتگی رگ کف پا را ایجاد می‌کند. البته لزوما تمام مادران باردار با این عارضه روبرو نخواهند شد؛ اما معمولا آن‌هایی که اضافه وزن زیادی را در طول دوران بارداری تجربه می‌کنند؛ مشکل گرفتگی رگ کف پا را نیز به عنوان یک عارضه همراه خواهند داشت.
  • چاقی: اضافه وزن، می‌تواند فشار بیشتری بر وریدها وارد کند و خطر ابتلا به DVT را افزایش دهد. در این صورت، اضافه بر درمان‌های مستقیم، پزشک از بیماری می‌خواهد تا وزن خود را به طور اصولی کاهش داده و به این شکل بار اضافی روی رگ کف پا، برداشته شود.
  • دیسک کمر: گاهی اوقات وجود دیسک کمر، باعث خواهد شد تا فشار مضاعفی به پاها وارد شده و فرد در بخش کف پای خود نیز احساس تیر کشیدن و گرفتگی داشته باشد. این عاملی کاملا متفاوت از گرفتن مرسوم عروق داشته و با رفع علت فتق دیسک کمر، مشکل گرفتگی و تیر کشیدن کف پا نیز، برطرف می‌شود.

  درباره اثرات درمانی خرید زانوبند زاپیامکس چه میدانید؟؟؟

  علائم گرفتگی رگ کف پا؛ تورم، درد یا قرمزی

  علائم گرفتگی رگ در پا، بسته به محل و شدت گرفتگی، متفاوت خواهد بود. برخی از علائم رایج عبارتند از:

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  • تورم در ساق یا پای آسیب دیده
  • درد یا حساسیت در ساق یا پای آسیب دیده
  • گرمی یا قرمزی در ساق یا پای آسیب دیده
  • تغییر رنگ پوست در پای آسیب دیده
  • سیاهرگ‌های برآمده یا به هر شکلی برجسته و مشخص در ساق پای مورد نظر

  البته در نظر داشته باشید که در برخی موارد، گرفتگی رگ کف پا، ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند که این خود می‌تواند تشخیص را دشوار کند.

  جلوگیری از گرفتگی کف پا 

  تیر کشیدن کف پا نشانه چیست؟

  تیر کشیدن کف پا، ممکن است ناشی از یک تحریک ساده باشد یا این که مشکلات عصبی را نشان دهد. همین طور اگر تیر کشیدن کف پا، مزمن شده و ادامه پیدا کرد، احتمال گرفتگی رگ پا نیز وجود دارد و حتما باید به پزشک مراجعه داشته باشید.

  مطالعه بیشتر : علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  درمان تیر کشیدن کف پا و دلیل ورم کف پا

  اگر علائم مربوط به گرفتگی رگ‌های کف پای خود را تجربه می‌کنید، اهمیت زیادی دارد که فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. درمان این نوع گرفتگی، معمولاً شامل داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از ایجاد لخته خون، جلوگیری از بزرگتر شدن لخته خون و کاهش خطر آمبولی ریوی است. البته در برخی موارد، ممکن است جراحی، برای رفع گرفتگی رگ کف پا، لازم باشد.

  جلوگیری از گرفتگی کف پا 

  چندین مرحله وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به گرفتگی وریدهای کف پا انجام دهید، از جمله:

  • فعال ماندن و ورزش کردن: ورزش کردن و فعالیت منظم می‌تواند به بهبود جریان خون و به کاهش خطر گرفتگی عروق در پاها کمک کند. پس اگر برای مدت طولانی نشسته یا دراز کشیده‌اید، مطمئن شوید که هر ساعت یا بیشتر از جای خود بلند شده و حرکت کنید.
  • پوشیدن جوراب‌های واریس: جوراب‌های مخصوص واریس با وارد کردن فشار متوس و استاندارد، به بهبود جریان خون کمک کرده و ریسک بروز عارضه گرفتگی عروق در پاها را کاهش می‌دهند.
  • حفظ وزن سالم: اضافه وزن باعث خواهد شد تا فشار بیشتری بر رگ‌ها وارد شود و این خود به صورت بالقوه خطر ابتلا به گرفتگی عروق را افزایش دهد.
  • اجتناب از سیگار کشیدن: استعمال دخانیات می‌تواند به عروق خونی آسیب برساند و خطر ابتلا به گرفتگی عروق کف پا را افزایش دهد.

  البته لازم است که حتما برای مدیریت این عارضه و درمان آن، به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید تا بهترین پلتفرم درمانی برای شما در نظر گرفته شود.

  گرفتگی رگ پا

  آیا گرفتگی رگ پا خطرناک است؟

  بله در صورتی که گرفتگی به لخته شدن خون در رگ مربوط باشد، کاملا خطرناک بوده و در صورت حرکت کردن لخته خون به سمت ریه، ممکن است مرگبار باشد. باید گرفتگی رگ پا حتما پیگیری شود و با پزشک مربوطه صحبت شود تا بتوان درمان فوری را اعمال کرد.

  ماساژ درمانی برای گرفتگی رگ کف پا، خوب است؟

  در صورتی که لخته خونی وجود نداشته باشد، ماساژ با روغن زیتون، به عنوان یک درمان خانگی، ممکن است موثر باشد.

  گرفتگی کف پا را جدی بگیرید.

  در خاتمه، دوباره یادآور می‌شویم که گرفتگی رگ کف پا یا DVT یک وضعیت پزشکی جدی است که در صورت عدم درمان می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر علائم DVT را تجربه می‌کنید، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. همین طور چندین قدم وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به گرفتگی عروق کف پا انجام دهید؛ از جمله فعال ماندن، حفظ وزن مناسب و اجتناب از سیگار کشیدن. با انجام این مراحل، می توانید به کاهش خطر ابتلا به DVT و بهبود سلامت و رفاه کلی خود کمک کنید.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۷ رای

  1 دیدگاه دربارهٔ «گرفتگی رگ کف پا نشانه چیست؟»

  1. سلام من گهگاهی رگ کف پام بدجوری میگیره الان یک هفته ای میشه که هرشب ده دقیقه با ماساژور برقی روی همون رگ رو ماساژ میدم اگر لخته خون هم بوده که تا الان که نمرده‌ام و زنده ام تازه این متن شما رو خوندم. آیا دیگه از ماساژور استفاده نکنم؟!

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید