درمان کیست بیکر زانو با 3 تمرین خاص ورزشی

درمان کیست بیکر زانو با 3 تمرین ورزشی

4/5 - (3 امتیاز)
 • زانوی کیست بیکر با نام کیست پوپلیتئال زمانی ایجاد می‌شود که التهاب بورس پوپلیتئال وجود داشته باشد. پوپلیتئال، کیسه کوچک پر از مایع در پشت زانو است که به عنوان بالشتکی بین عضلات  همسترینگ  و  استخوان‌های زانو عمل می‌کند.

  این عارضه، سبب تورم در پشت زانو شده و می‌تواند حرکات زانو، به ویژه خم کردن آن را سخت و دردناک کند. کیست بیکر بیشتر در اثر  آرتروز  یا آسیب به مفصل زانو ایجاد می‌شود. در هر دو مورد، مایع اضافی در مفصل به سمت عقب تراوش می‌کند و در بورس جمع می‌شود و باعث تورم آن می‌شود. تعدادی از گزینه‌های درمانی برای کیست پوپلیتئال مانند کمپرس سرد، تزریق و دارو درمانی وجود دارد، اما یکی از موثرترین آنها، به ویژه برای جلوگیری از عود کردن عارضه، انجام ورزش است. ضعف و سفتی در عضلات اطراف زانو می‌تواند باعث افزایش اصطکاک و فشار بر بورس شود که باعث تورم آن می‌شود. در این مطلب از نی مارکت تمرکز ما بر معرفی نحوه انجام این تمرینات خواهد بود.

  آیا ورزش به درمان کیست بیکر کمک می‌کند؟

  ورزش یکی از بهترین درمان‌ها برای درمان کیست زانوی بیکر است. سفتی عضلات یکی از علل شایع کیست‌های پوپلیتئال است. همسترینگ سفت (ماهیچه های پشت ران شما) باعث تشدید کیست پوپلیتئال می‌شود زیرا فشار بیشتری بر  بورس وارد می‌کند.

  این بدان معناست که هر زمان که زانوی خود را حرکت می‌دهید، اصطکاک بیشتری در بورس ایجاد می‌شود که منجر به التهاب و تورم بیشتر می‌شود، به این ترتیب کیست زانوی بیکر را تشدید می‌کند و باعث ایجاد درد در پشت زانو می‌شود

  بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا سفتی عضلانی باعث درد زانوی کیست بیکر شما می‌شود یا خیر، مراجعه به فیزیوتراپیست است که می‌تواند شما را به طور کامل ارزیابی کند. با این حال، تست‌های ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید در خانه امتحان کنید که نشانه‌ای از هرگونه سفتی به شما می‌دهد.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  همه چیز درباره تکنولوژی جدید درمان زانو درد

  بهترین تمرینات کیست زانوی بیکر

  هدف از تمرینات کیست زانو بیکر کاهش اصطکاک و فشار از بورس پوپلیتئال است. روش‌های مختلفی برای کشش همسترینگ وجود دارد که به بهبود کیست زانوی بیکر شما کمک می‌کند.  در ادامه به معرفی ۳ مورد از بهترین‌های آن با ساده ترین عملکرد می‌پردازیم. هر یک از این تمرینات در وضعیت متفاوتی (دراز کشیده، نشسته و ایستاده) انجام می‌شود، بنابراین از تمرینی استفاده کنید که برای شما بهترین کارکرد را دارد. بنابراین لازم نیست هر سه را انجام دهید، تنها انجام یکی از آنها نیز کافی است.

   

  1. کشش کیست زانوی بیکر ایستاده

  موقعیت شروع: صندلی یا شیئی را پیدا کنید که ارتفاع آن حدود 50 سانتی متر باشد. یک پای خود را روی زمین بگذارید و پای دیگر را روی صندلی قرار دهید و زانو را کمی خم کنید (حدود 15 درجه)

  عمل: به جلو و پایین خم شوید، پشت خود را صاف نگه دارید تا زمانی که در وسط پشت ران احساس کشیدگی کنید. 30 ثانیه نگه دارید.

  تکرار: 3 تا 2 مرتبه در روز، قبل و بعد از تمرینات ورزش تخصصی انجام دهید.

  روش‌های جایگزین: اگر کشش زیادی احساس نمی‌کنید، کمی به سمتی که در حال کشیده شدن است و همچنین به سمت جلو خم شوید و ممکن است کشش بیشتری را احساس کنید.

  تمرینات کیست زانوی بیکر

  ۲. کشش کیست بیکر خوابیده

  موقعیت شروع: صاف به پشت دراز بکشید.  یک زانو خود را کشیده و دیگری را خم کنید و با یک دست پشت ران و با دست دیگر پشت ساق پا را بگیرید.

  اقدام: از دستان خود استفاده کنید تا پا را به سمت خود بکشید و زانو را حدود 20 درجه خم کنید تا زمانی که کشش شدیدی در وسط ران خود (در پشت) احساس کنید. حدود 30 ثانیه نگه دارید.

  تکرار: 3 تا 2 مرتبه در روز، قبل و بعد از تمرینات ورزش تخصصی انجام دهید.

  روش‌های جایگزین: اگر نمی‌توانید با دست به پای خود برسید تا آن را بکشید، حوله‌ای را دور پای خود قلاب کنید و به کمک آن پای خود را بکشید تا به همان کشش مطلوب برسید.

  تمرینات کیست زانوی بیکر

   ۳. کشش کیست بیکر نشسته

  موقعیت شروع: روی لبه یک صندلی بنشینید و پای سالم خود را خم کنید. پای آسیب دیده خود را در حالی که کمی خم کرده‌اید در مقابل خود قرار دهید.

  اقدام: به سمت جلو خم شوید (کمر خود را صاف و سر خود را بالا نگه دارید) تا زمانی که احساس کشیدگی در پشت ران خود کنید. حدود 30 ثانیه نگه دارید.

  تکرار: 3 تا 2 مرتبه در روز، قبل و بعد از تمرینات ورزش تخصصی انجام دهید.

  برای به دست آوردن بهترین نتایج از تمرینات زانو کیست بیکر، این را به خاطر بسپارید. حرکات کششی موثر در زمان انجام نباید ازاردهنده باشد، و فقط در حدی که در عضله‌ی خود احساس کشیدگی کنید باید انجام شود. بنابراین به محض ایجاد درد بیشتر حرکت کششی باید متوقف شود.

  با  هر یک از این تمرینات زانو کیست بیکر، می خواهید کشش را در وسط پشت ران احساس کنید، نه در زانو – خم شدن کم زانو برای رسیدن به این هدف کمک می‌کند. این کشش بسیار مؤثرتر است زیرا عضلات داخلی به سمت تاندون پشت زانو را هدف قرار می‌دهد

  تمرینات کیست زانوی بیکر

  آیا کیست بیکر با ورزش درمان می‌شود؟

  ورزش ممکن است به بهبود وضعیت کیست بیکر کمک کند، اما درمان کامل بستگی به میزان و شدت کیست و وضعیت فرد دارد.

  ورزش برای درمان کیست بیکر چه تاثیری دارد؟

   ورزشهایی که فشار زیادی را به ناحیه مستعد به کیست نیاورند، می‌توانند جریان خون را افزایش دهند و به افزایش سلامت عمومی بدن کمک کنند.

  آیا کیست بیکر بدون جراحی درمان می‌شود؟

  خیر در مواردی، افراد می‌تواند تا حدودی تجربه بهبود خود را از طریق تغییرات در سبک زندگی، به ویژه در مواردی که کیست‌ها کوچک و غیر التهابی هستند، برداشت کنند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۹ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید