دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

بایدها و نبایدهای دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

3.7/5 - (3 امتیاز)
 • یکی از دغدغه‌های رایج برای افراد بعد از عمل این است که چگونه بدون آسیب و فشار دستشویی رفتن بعد از عمل زانو را کنترل کنند. آیا امکان مستقل بودن در این فعالیت شخصی را خواهند داشت؟

  معمولا دغدغه این افراد با گذر زمان بیشتر می‌شود و قسمت زیادی از زمان و انرژی خود را صرف این موضوع می‌کنند. در اینجا می‌خواهیم بگوییم که چگونه افرادی که جراحی زانو انجام داده‌اند می‌توانند به زندگی روزمره ادامه بدهند. پس توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله با نی مارکت همراه شوید.

  بازگشت به زندگی عادی بعد از عمل جراحی زانو

  در قسمت قبل دغدغه‌های افراد که دست به عمل جراحی می‌زنند را گفتیم حالا باید این را بدانید تحقیقات ثابت کرده، بهبودی برای کسانی که تنها زندگی می‌کنند در مقایسه با افرادی که بعد از عمل زانو با دیگران زندگی می‌کردند مشابه بوده است. به عنوان مثال هر دوی این گروه از افراد بعد از خروج از بیمارستان عوارض مشابهی را تجربه کردند و همچنین بهبودی و سطوح درد آن‌ها یکسان بوده است.

  اگر به تنهایی زندگی می‌کنید احتمالا نگران این هستید که چگونه می‌توانید دستشویی بروید، کارهای روزانه‌ خود را انجام دهید و دوش بگیرید. اما نکته‌ای که می‌خواهیم بگوییم این است که به راحتی می‌توانید به زندگی عادی ادامه دهید و حتی دستشویی رفتن بعد از عمل زانو برای شما راحت‌تر خواهد شد.

  راه‌ رفتن پس از تعویض مفصل زانو

  طی چند ساعت پس از جراحی، درمان فیزیکی آغاز می‌شود. پرسنل بیمارستان به بیمار کمک می‌کنند تا از تخت خارج شده و با استفاده از واکر یا ابزار کمکی دیگر مقداری راه برود. اولین قدم می‌تواند به سمت توالت باشد. اکثر بیماران می‌توانند خودشان به توالت بروند. 

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  می‌توان به بیمار کمک کرد تا هر ۱ تا ۳ ساعت (در زمان‌هایی که بیدار است) راه برود. تا زمان ترخیص، فرد ممکن است بتواند تا 100 قدم یا بیشتر با یک ابزار کمکی راه برود. انداختن وزن روی مفصل و فعال‌بودن بدن به فرایند ترمیم کمک می‌کند و خطر پنومونی، لخته خونی و یبوست را کاهش می‌دهد.

  شما میتوانید همزمان از زانوبند زاپیامکس نیز استفاده کنید برای تسکین درد ناشی از جراحی زانو.

  بعد از عمل زانو چگونه دستشویی برم که درد نداشته باشم؟

  با رعایت برخی نکات پس از جراحی زانو، روند زندگی خود را راحت‌تر کنید. این نکات عبارتند از:

  1. یک سرویس بهداشتی فرنگی ثابت یا متحرک در نزدیکی محل استراحت خود تهیه کنید.
  2. اطمینان حاصل کنید همه چیزهایی که نیاز دارید را به راحتی می‌توانید در دسترس داشته باشید. وسایل مورد نیاز را روی زمین بگذارید و بیشتر وقت را در آن قسمت بگذرانید. استفاده از پله را در طول روز بسیار محدود کنید و تنها یک یا دو بار از آن استفاده کنید .
  3. برای خود یک تخت داشته باشید که به اندازه کافی پایین باشد تا بتوانید روی لبه تخت بنشینید و پاهای شما با زمين تماس داشته باشد.
  4. اگر می‌توانید تخت خود را در طبقه اول قرار دهید. تشک شما باید سفت باشد تا از درد کمر در امان باشید.
  5. برای راحت‌تر شدن دستشویی رفتن بعد از عمل زانو، سعی کنید در همان طبقه‌ای که هستید یک سرویس بهداشتی داشته باشید تا مجبور نشوید برای انجام کار روزانه از پله‌های ساختمان بالا بروید.
  6. مواد غذایی کنسرو شده یا منجمد، دستمال توالت، شامپو و سایر وسایل شخصی را ذخیره کنید تا دسترسی به آن‌ها بعد از عمل ساده‌تر شود. غذاهای تکی تهیه کنید یا موادی بخرید که می‌توانند منجمد شده و دوباره گرم شوند.
  7. مطمئن شوید که می‌توانید بدون اینکه روی نوک پاهایتان قرار بگیرید یا خم شوید، به هر چیزی که نیاز دارید برسید.
  8. لیوان‌ها، قوری و سایر وسایلی که زیاد استفاده می‌کنید را روی پیشخوان آشپزخانه قرار دهید.
  9. یک صندلی با پشتی محکم در آشپزخانه، اتاق خواب، حمام، سرویس بهداشتی و سایر اتاق‌هایی که استفاده می‌کنید قرار دهید.

  به این ترتیب می‌توانید هنگام انجام کارهای روزانه خود بنشینید و فشار کمتری به کمر و زانوها وارد کنید این شرایط  دستشویی رفتن بعد از عمل زانو را بسیار راحت‌تر می‌کند زیرا به راحتی به وسایل مورد نیاز خود دسترسی خواهید داشت.

  مطالعه بیشتر : ورزش برای پیچ خوردگی زانو

  دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

  دستشویی ایرانی رفتن بعد از عمل زانو

  آماده سازی حمام و سرویس بهداشتی قبل از عمل زانو باعث می‌شود پس از عمل جراحی، به راحتی و با خیال آسوده به دستشویی بروید. سعی کنید برای خودتان تجهیزات و وسایلی را فراهم کنید که توانایی شما را در استفاده از سرویس بهداشتی افزایش دهد. این تجهیزات شامل قاب‌های ایمنی در توالت، سرویس بهداشتی فرنگی ثابت یا متحرک و دستگیره‌های کمکی است.

  در ادامه به ذکر یک سری از موارد که باعث راحت‌تر شدن این عمل برای شما می‌شود، می‌پردازیم:

  1. حتما سرویس فرنگی ثابت یا متحرک تهیه کنید. زیرا استفاده از توالت ایرانی فشار زیادی به زانوها وارد می‌کند.
  2. از صندلی‌هایی استفاده کنید که پاهایتان با زمین تماس پیدا کند. برای راحت‌تر شدن دستشویی رفتن بعد از عمل زانو استفاده از این صندلی‌ها و نصب آن‌ها در سرویس بهداشتی اهمیت زیادی دارد پس حتماً از آن‌ها بهره ببرید.
  3. در هنگام استفاده از صندلی در سرویس بهداشتی زانویی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است را بیرون بیاورید و روی یک پایه بگذارید این امر باعث راحت‌تر شدن استفاده از صندلی و حتی استفاده از سرویس بهداشتی برای شما می‌شود.
  4. هنگامی که وارد سرویس بهداشتی می‌شوید به آرامی به سمت پایین آمده و پایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است را دراز کرده و روی پای دیگر خود خم شوید.
  5. بعد از اتمام کار، پایی که جراحی شده است را دراز کنید و از ساق پا و زانوی دیگر خود برای کشیدن بدن به سمت بالا استفاده کنید. توجه کنید که هیچ وقت از قفسه‌هایی که حوله در آن‌ها قرار می‌گیرد یا قاب‌های دستمال کاغذی برای بالا بردن خود استفاده نکنید؛ زیرا این اجسام مستحکم و پایدار نیستند و استفاده از آن‎‌ها به عنوان تکیه‌گاه خطرات زیادی دارد.

  با رعایت این موارد می‌توانید اجابت مزاج راحت‌تری داشته باشید و دوران نقاهت پس از عمل را سریع‌تر طی کنید.

  بعد از عمل زانو دستشویی رفتن چقدر طول می‌کشد؟

  برای پیشگیری از یبوست حتماً مایعات فراوان بنوشید و غذاهای پر فیبر مانند میوه‌ها و سبزیجات مصرف کنید. سعی کنید هنگام مصرف داروهای مسکن برای بهبود دردهای زانو و کمر، از ملین‌ها یعنی غذاهایی که باعث روان شدن حرکت روده می‌شوند؛ استفاده کنید یا اگر ظرف دو تا سه روز اجابت مزاج نداشتید، ملین بخورید.

  نحوه نشستن در دستشویی فرنگی بعد از عمل زانو

  انجام مدفوع بعد از عمل جراحی زانو معمولا یکی از دغدغه‌های افراد به حساب می‌آید اما اگر یک سری از نکات در هنگام این کار رعایت شود، این عمل به راحتی انجام خواهد شد. قبل از اجابت مزاج حتماً پایی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است را به آرامی به سمت جلو دراز کنید.

  سپس روی صندلی کوتاهی بنشینید و بعد از اتمام کار به آرامی با تکیه دادن دست‌ها به سمت پایین صندلی از جا برخیزید حتماً در سرویس بهداشتی از عصا یا واکر استفاده کنید و بعد از اتمام کار عصا را در دست گرفته و سرویس بهداشتی خارج شوید.

  دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

  مشکل در دستشویی رفتن بعد از عمل جراحی زانو

  دستشویی رفتن بعد از عمل زانو به معضل بزرگی برای بسیاری از افراد تبدیل شده است. معمولاً بعد از انجام عمل جراحی بسیاری از افراد دچار یبوست می‌شوند که باید این مورد را بدانند وقوع عارضه یبوست معمولاً ناشی از استفاده داروهای مسکن و اثر بیهوشی و کم تحرکی است.

  این مورد را بدانید اگر دو تا سه روز بعد از عمل جراحی زانو به دستشویی نرفتید و اجابت مزاج نداشتید مشکل حادی نخواهید داشت اما اگر این موضوع بیشتر از یک هفته به طول بینجامد حتماً در این باره با پزشک مشورت کنید.

  در این مقاله سعی کردیم نحوه دستشویی رفتن بعد از عمل زانو و انجام کارهای روزانه را ذکر کنیم. همانطور که گفتیم دغدغه بیشتر افراد، زندگی تنها بعد از عمل جراحی است و فهمیدیم که تحقیقات نشان داده شده این موضوع را بیان کرده است که افراد درصد بهبودی یکسانی دارند.

  توصیه‌ای که می‌کنیم این است که قبل از انجام عمل زانو فضای خانه را آماده کنید و اشیا را در جایی بچینید که به آن عادت دارید و همچنین تجهیزات مورد نیازتان را در سرویس بهداشتی و حمام نصب کنید تا بعد از عمل در استفاده از آنها سختی زیادی را تحمل نکنید.

  آماده کردن تجهیزات مورد نیاز کار را راحت‌تر می‌کند و همچنین خطرات کمتری را به دنبال خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین کارها صبور بودن و خودداری کردن است. سعی کنید وقت زیادی برای خودتان بگذارید تا از عوارض و آسیب‌های بعد از عمل در امان بمانید.

  سوالات متداول در مورد دستشویی رفتن بعد از عمل زانو

  چگونه سرویس بهداشتی رفتن آسان شود ؟

   بعد از عمل زانو معمولاً برای اجابت مزاج دچار مشکل خواهد شد یکی از راحت‌ترین راه‌ها استفاده از مواد غذایی معین و نصب تجهیزات مناسب برای انجام این امر است.

  غذاهای ملین چه تاثیری بر بهبود دفع مزاج دارد؟

  این غذاها باعث بهبود حرکت روده و بهبود گوارش غذا می‌شوند و همین امر باعث راحت تر شدن دفع مزاج خواهد شد.

  تجهیزات مناسب برای سرویس بهداشتی چیست؟

  بعد از عمل زانو باید از صندلی کوتاه، واکر یا عصا، قاب‌های کوچک در دیوار توالت استفاده کنید تا بتوانید اجابت مزاج راحت‌تری داشته باشید.

  نی مارکت نمایندگی رسمی کمربند پلاتینر آلمانی

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۷ رای

  2 دیدگاه دربارهٔ «بایدها و نبایدهای دستشویی رفتن بعد از عمل زانو»

  1. سلام. آیا درست است که بعد از تعویض مفصل زانو ۴ماه باید از لگن اسفاده کرد

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید