علت درد قسمت داخلی زانو چیست

دلیل درد بغل زانو از داخل؛ از آرتروز تا پیچ خوردگی زانو

3.6/5 - (18 امتیاز)
 • زانو درد عارضه ای ناخوشایند که افراد در رنج سنی 45 الی 60 سال را درگیر می‌کند. زانو درد خود می‌تواند به علل متنوع و متفاوتی به وجود آید. چرا که ممکن است در اثر عوامل مکانیکی، هورمونی، ژنتیکی یا حتی به خودی خود موجب بروز درد در زانو شما می‌شوند. باید بدانید که درد بغل زانو از داخل می‌تواند خطر آفرین باشد. چرا که این درد بغل زانو می‌تواند ناشی از پارگی مینیسک یا آسیب رباط های زانو باشد. همچنین ممکن است در اثر آرتروز زانو یا سندروم پاتلوفمورال باشد.

  برای درک بهتر از درد بغل زانو از داخل یا از بیرون حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده، تا پزشک نوع درد و علت آن را تشخیص دهد، سپس بهترین روش درمان را برای درد بغل زانو را انتخاب کند. البته ما در این مقاله از نی مارکت علت درد بغل زانو را بررسی می‌کنیم و اطلاعاتی از جمله نحوه درمان و پیشگیری از این عارضه نیز در اختیار شما قرار داده ایم.

  علت درد بغل زانو

  باید بدانید قسمت سمت چپ و راست زانو بغل زانو نامیده می‌شوند، قسمت‌های بغل زانو شامل طیف گسترده‌ای از استخوان‌، رباط‌ هستند که عملکرد هرکدام به دیگری کمک می‌کند در صورتی که هرکدام از اجزای زانو دچار مشکل شود، می‌تواند عملکرد هرکدام را مختل کند. به همین دلیل، تشخیص علت درد بغل زانو دشوار است و متخصصی باتجربه قادر به تشخیص آن است. در ادامه به تعدادی از علت های درد بغل زانو می‌پردازیم.

  رگ به رگ شدن رباط های زانو

  رباط ممکن است بیش‌ازحد کشیده شده یا پاره شود. رباط‌ها معمولا در اثر وارد شدن ضربه مستقیم به زانو یا تغییر جهت ناگهانی آسیب می‌بیند. پارگی لیگامان های زانو می‌تواند علت درد بغل زانو باشد. چرا که یکی از این رباط‌ها در قسمت جانبی زانو قرار دارد.

  آرتروز

  آرتروز زانو معمولا با افزایش سن یا فعالیت بیش‌ازحد از زانو در حرکات تکرارشونده شروع به نازک شدن و تحلیل رفتن می‌کند. با این اتفاق، اصطکاک در مفصل افزایش‌یافته و حرکت طبیعی زانوی شما سخت می‌شود. این افزایش اصطکاک همچنین می‌تواند باعث ایجاد استخوان‌های اضافی و مزاحم در مفصل شود و دامنه حرکتی شما را محدود کند. معمولا آرتروز در افراد میان‌سال و مسن بیشتر شایع است و درد معمولاً با فعالیت بدنی بدتر می‌شود.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  آسیب مینیسک

  مینیسک از غضروف تشکیل شده است که بین استخوان ران و درشت‌نی در زانوی شما قرار دارد. این ساختار غضروفی به جذب شک های وارده بر زانو کمک می‌کند و شدت آن را کاهش می‌دهد.  منیسک ممکن است دچار آسیب شود و منجر به زانو درد شود. به دلیل آنکه مینیسک در قسمت های خارجی و داخلی زانو قرار دارد در اثر آسیب می‌تواند موجب  درد در بغل زانو از داخل یا بیرون شود.

  درد بغل زانو از بیرون

  یکی از علت های درد بغل زانو از بیرون، رباط جانبی خارجی LCL است.  رباط جانبی خارجی زانو، عضوی از لیگامان های چهارگانه زانوست. این رباط در قسمت بیرون زانو قرار گرفته که وظیفه نگه‌داشتن و پایداری زانو را بر عهده دارد. همچنین این رباط از حرکت بیش از حد زانو به سمت بیرون جلوگیری می‌کند.

  مقاله مرتبط : علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  علت درد بغل زانو از بیرون

  در صورت بروز آسیب رباط جانبی زانو‌های شما ناپایدار خواهند بود و زانو های شما به طور ناخودآگاه به سمت بیرون منحرف می‌شوند. پارگی رباط جانبی خارجی اغلب در اثر ضربه مستقیم به زانو اتفاق می‌افتد.. این نوع آسیب بیشتر در ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و اسکی رخ می‌دهد. علائم پارگی این رباط می‌تواند شامل: درد خفیف، سفتی در حرکت زانو و تورم باشد.

  درد بغل زانو سمت راست

  درد زانو سمت راست ریشه‌های مختلفی دارد. هر بیماری می‌تواند اثرات مختلفی بر روی زانو و توان حرکتی فرد می‌گذارد. آسیب‌های مربوط به زانو با توجه به نحوه‌ آسیبی که می‌زنند پیچیده و قابل توجه هستند. این بیماری‌ها در صورت عدم شناخت ممکن است هرکسی را دچار مشکلات جدی کنند که عبارت‌اند از:

  • آرتروز زانو
  • مینیسک داخلی
  • رباط جانبی داخلی
  • بورسیت زانو
  • کشکک زانو
  درد بغل زانو از بیرون

  درد بغل زانو سمت چپ

  آسیب رباط‌، تاندون‌ها همه از انواع آسیب زانو و علت درد زانو چپ هستند. برخی از موارد آسیب به زانو می‌تواند ناشی از آسیب‌های ورزشی باشد، اما گاهی بدون اینکه ورزشکار باشید به‌موجب فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، سن ممکن است دچار زانو درد شوید. البته تعدادی بیماری دیگر هستند که موجب درد بغل زانو سمت چپ شوند.

  ازگوداشلاتر

  ازگود اشلاتر بیشتر جوانان را درگیر می‌کند یعنی زمانی که استخوان‌ها و سایر قسمت‌های مفصل زانو هنوز در حال رشد و تغییر هستند. این بیماری می‌تواند یک برآمدگی دردناک در زیر زانو ایجاد کند، جایی که تاندون، کاسه زانو را به ساق پا متصل می‌کند.

  آرتروز

  آرتروز نوعی آسیب مفصلی و بیماری خود ایمنیست که در اثر افزایش سن، پوکی استخوان و گاهی در سنین پایین رخ می‌دهد. در صورت بروز آسیب پیش‌رونده مفصل به‌مرور تخریب می‌شود و علائمی مانند درد، قفل شدن، گرفتگی، التهاب را ایجاد می‌کند.

  سندرم درد پاتلوفمورال

  عدم تعادل عضلانی، سفت شدن و مشکلات هم ترازی در پاها می‌تواند منجر به این وضعیت شود. افراد مبتلا به این سندرم خطر مصدومیتشان و زمین خوردن ناگهانی بخصوص بسیار زیاد است.

  نقرس کاذب

  نقرس به دلیل تشکیل کریستال‌ها در مایعات زانو به وجود می‌آید. این عارضه اغلب با بیماری نقرس که در آن کریستال‌های اسید اوریک در سلول‌های زانو شکل می‌گیرند، اشتباه گرفته می‌شود. این نوع از نقرس می‌تواند موجب تورم و درد بسیار زیادی در زانو و حتی مفاصل دیگر بدن ایجاد کند.

  اضافه‌وزن

  افرادی که دچار اضافه‌وزن هستند هنگام راه رفتن و یا ایستادن بیشتر درد را تجربه می‌کنند. هنگامی‌که وزن بدن بیشتر از حد باشد، فشار زیادی بر روی مفاصل زانو وارد می‌شود. این فشار می‌تواند مفصل زانو را تخریب کند و ساییدگی مصفل را به عمل آورد.

  درمان خانگی درد بغل زانو

  درمان خانگی درد بغل زانو از بیرون یا از داخل به علت  ایجاد آن بستگی دارد. بسیاری از علائم مرتبط با شرایط زانوی فرد که در بالاتر که توضیح داده شده را می‌توان در خانه با روش‌های غیرتهاجمی درمان کرد. همچنین این درمان‌ها همگی بسیار آسان همچنین از رایج‌ترین گزینه‌هاست. می‌توانید از روش‌های متنوعی از جمله استفاده از یخ، مصرف قرص‌ و پمادهای مسکن و تمرینات ورزشی استفاده کنید.

  استفاده از یخ برای بغل زانو

  یخ از قدیم الیام برای برطرف کردن تورم و درد استفاده می‌شود. یخ به علت خواص ضد التهابی و کنترل جریان خون در محیط آسیب دیده تسکین درد را به خوبی به انجام می‌رساند.  یخ به طور علمی ثابت شده که در کاهش درد و تورم پس از آسیب  موثر است. البته باید بدانید یخ بیشترین تاثیر خود را در ساعات اولیه آسیب و بروز درد دارد. توصیه می‌شود برای استفاده از یخ روزانه چندین بار به مدت 10 الی 20 دقیقه استفاده شود. همچنین می‌توانید از کمپرس گرم پس از استفاده از یخ استفاده کنید.

  از انجام فعالیت های پر خطر و پر فشار دوری کنید

  درد بغل زانو از بیرون می‌تواند ناشی از نوعی سندروم یا آسیب مینیسک یا رباط باشد. انجام کارهای سخت و پرفشار می‌تواند درد این آسیب‌ها را تشدید کند. از این رو اجتناب از انجام این فعالیت های سخت می‌تواند در بهبود درد بغل زانو از بیرون و داخل نقش شایانی ایفا می‌کند.

  * زانوبند زاپیامکس درمان قطعی زانودرد *

  مصرف مسکن‌های ضدالتهاب

  یکی از روش‌های ساده و نسبتا غیر تهاجمی برای درمان درد بغل زانو، مصرف قرص های مسکن است. داروهای ضدالتهاب برای تسکین درد و تورم آسیب های خفیف و نسبتا شدید استفاده می‌شوند. البته تعدادی از این مسکن‌ها نیازمند نسخته پزشک هستند و حتما باید با مشاوره پزشک متخصص مصرف شوند. تعدادی از داروهای مسکن برای درمان درد بغل زانو از داخل برای شما در لیست پایین نگارش شده است که عبارت اند از:

  • استامینوفن
  • ناپروکسن
  • دیکلوفناک
  • ایبوپروفن
  • کپسایسین

  استفاده از پمادهای گیاهی

  اگر مایل به مصرف دارو‌های شیمایی نیستید، استفاده از پماد های طبیعی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. بسیاری از پماد‌ها که معمولا در داروخانه‌های گیاهی یا عطاری‌ها یافت می‌شوند در تسکین درد و التهاب نقش بسیار موثری ایفا می‌کنند. دارچین، فلفل، زنجبیل و زردچوبه از قبیل مواد طبیعی هستند که می‌توانند به عنوان پماد برای درمان زانو درد از بغل استفاده شوند.

  درمان خانگی درد بغل زانو

  در این مقاله از نی مارکت به توضیح  و بررسی علت درد بغل زانو از داخل پرداختیم. علت‌های مختلفی از جمله آسیب رباط های جانبی یا مینیسک داخلی و دیگر بیماری‌ها در بروز این درد دخیل اند. برای تشخیص علت درد بغل زانو از داخل بهتر است به یک پزشک متخصص با تجربه مراجعه کنید. با مشورت با پزشک می‌توانید بهترین راه برای درمان این درد بیابید. همچنین می‌توانید با استفاده از روش‌های خانگی از شر درد بغل زانو خلاص شوید.

  نی مارکت نمایندگی اصلی برای خرید کمربند پلاتینر

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱۹ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید