جراحی ترمیم مینیسک زانو، علت پارگی مینیسک زانو

جراحی ترمیم مینیسک زانو، علت پارگی مینیسک زانو

امتیاز دهید
 • مینیسک زانو یکی از حساس‌ترین قسمت‌های زانو است که به‌شدت در معرض آسیب‌دیدگی قرار دارد. در هنگام ابتلا‌به این عارضه نباید نگران شد، بلکه باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کرد تا علت پارگی و آسیب‌دیدگی را تشخیص دهد. با تشخیص درست و به موقع است که راه‌حل‌های درمانی کارامد با توجه به میزان صدمه تجویز می‌گردد. این روش‌های درمان می‌تواند از تمرینات ورزشی تا جراحی و تعویض مینیسک باشد که بر اساس نظر متخصص اولویت بندی می‌گردد. سایت تجهیزات پزشکی نی مارکت در این زمینه تحقیقات کاملی انجام داده و پاسخگویی به سوالات در این زمینه را از طریق مطالعه این متن که شما را با همه‌چیز درمورد این عضو آشنا می‌کند.

  علت پارگی مینیسک زانو

  از عارضه‌های شایع زانو می‌توان به پارگی مینیسک اشاره کرد که در اثر عوامل مختلفی رخ می‌دهد. به‌طور کلی استفاده بیش‌از اندازه و غیراستاندارد از زانو عوارضی به دنبال دارد:

  • بلند‌کردن اجسام با وزن زیاد می‌تواند باعث آسیب رساندن به مینیسک شود.
  • اگر ورزش‌هایی نظیر والیبال، بسکتبال و فوتبال انجام می‌دهید احتمال چرخش ناگهانی پا و آسیب‌رساندن به مینیسک وجود دارد.
  • هنگام دویدن نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد.
  • چرخیدن یا توقف تهاجمی و ناگهانی می‌تواند باعث ایجاد این عارضه شود.
  • بالا‌رفتن سن نیز یکی از عوامل اثر‌گذار در پارگی مینیسک زانو به حساب می‌آید.

  از آنجا‌که علت اصلی ابتلا‌به پارگی مینیسک چرخش ناگهانی است می‌توان گفت که افراد ورزشکار و مسن بیشتر در معرض ابتلا‌به آن قرار دارند؛ اما نمی‌توان این آسیب را به گروه خاصی اختصاص داد و احتمال این عارضه در بیشتر افراد وجود دارد.

  اگر هنگام انجام هر‌یک از موارد گفته‌شده احساس درد، تورم، سفتی، قفل‌شدن، گرفتگی یا کوتاه‌شدن دامنه حرکتی خود را احساس کردید می‌تواند نشان‌دهنده ابتلا‌به پارگی مینیسک باشد. در این‌صورت باید برای تشخیص قطعی و شروع درمان به پزشک مراجعه کنید.

  درمان پارگی مینیسک زانو؛ بهترین گزینه‌های کدامند؟

  با توجه‌به میزان آسیب‌دیدگی مینیسک، راهکار‌های درمانی متفاوتی برای آن در‌نظر گرفته می‌شود و نمی‌توان یک راهکار عمومی را برای تمامی مبتلایان به آسیب‌دیدگی مینیسک تجویز کرد. چند راه‌حل در ادامه ذکر شده‌ که بیناگر رویکرد درمانی است. این راه حل‌ها عبارتند از:

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  • برای آسیب‌دیدگی خفیف مینیسک برخی تمرینات کششی، قدرتی و استقامتی توسط پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز می‌شود که به‌راحتی می‌توانید آن‌ها را در منزل انجام داد. تا هنگامی‌که آسیب‌دیدگی جبران شود باید به انجام تمرینات ادامه داد. در کنار این تمرینات باید استفاده از زانوبند زاپیامکس را هم باید حتما طبق دستور پزشک به کار ببرید تا روند بهبودی سرعت بیشتری به خود بگیرد. به همین دلیل است که بیشتر متخصصان ارتوپدی هم راستا با تمرینات خرید زانوبند زاپیامکس را توصیه می‌کنند.
  • برای آسیب‌دیدگی متوسط مینیسک نیاز است که در کنار انجام تمرینات، استفاده از زانوبند زاپیامکس، برخی دارو‌های ضد‌التهابی، مسکن و تقویتی نیز مصرف گردد. دوز و نحوه مصرف کاملا به‌نظر پزشک بستگی دارد و در غیر این‌صورت طبق دستور روی بسته این دارو‌ها باید استفاده گردد. بعد از مشخص شدن دوز مصرف قرص زمان استفاده از زانوبند زاپیامکس را هم پزشک به بیمار خواهد گفت تا بهترین افق درمانی روشنی در مقابل فرد قرار گیرد.
  • برای آسیب‌دیدگی شدید مینیسک که منجر‌به پارگی مینیسک می‌شود باید از روش جراحی و پیوند استفاده کرد. این روش راه‌حل قطعی درمان است؛ ممکن است که پس از جراحی به انجام تمرینات نیاز داشته باشید اما درمان بدون عمل اتفاق نمی‌افتد. در این مرحله مراقبت‌های بعد از عمل بسیار مهم است و یکی از محصولاتی که به مراقبت بعد از عمل کمک می‌کند زانوبند زاپیامکس است. جراح بعد از ترمیم و درمان زانو، خرید زانوبند زاپیامکس آلمانی را به بیمار توصیه می‌کند تا هم درد کمتری داشته باشد و هم زمان درمان سریع‌تر شود.
  پارگی مینیسک چیست؟

  جراحی برای درمان پارگی مینیسک زانو

  جراحی آخرین و قطعی‌ترین روش درمان مینیسک زانوی پاره شده است که در آن مینیسک ترمیم یا برداشته می‌شود. در‌صورت برداشتن آن نیاز است که یک عضو مشابه سالم پیوند زده شود. مراحل انجام جراحی به این صورت است:

  • چند روز یا چند هفته پیش از انجام جراحی مینیسک نیاز است طبق نظر پزشک مصرف برخی دارو‌ها را قطع کرده و مصرف برخی را شروع و تا زمان جراحی ادامه دهید.
  • ابتدا باید برخی آزمایش‌های لازم مانند آزمایش خون، عکس‌برداری اشعه ایکس از قفسه سینه و نوار‌قلب را انجام دهید. با انجام این موارد می‌توان به این نتیجه رسید که آیا شما توانایی و شرایط کافی را دارید که این عمل روی شما انجام شود یا خیر.
  • با‌توجه به سن، توانایی جسمی و نتایج آزمایش‌ها فردی از تیم جراحی انتخاب خواهد کرد که چه نوع کنترل دردی برای شما اعمال شود؛ بی‌حسی موضعی فقط در ناحیه زانو نتیجه می‌دهد؛ بی‌حسی منطقه‌ای روی ناحیه کمر به‌پایین اثر‌گذار است و داروی بی‌حسی عمومی باعث می‌شود در حالت بیهوشی قرار بگیرید.
  • پس از انجام عمل جراحی پارگی مینیسک زانو ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای راه‌رفتن تا مدتی از عصا کمک بگیرید.
  • پزشک برخی دارو‌های مسکن و تقویتی تجویز خواهد کرد که حتما باید آن‌ها را در زمان معین شده و دوز مشخص مصرف کنید؛ فراموش نکنید که حتما باید دوره درمان را کاملا پشت ‌سر بگذارید تا نتیجه حاصل شود.
  • شما نیاز به یک شب استراحت در بیمارستان دارید و پس از آن می‌توانید بیمارستان را ترک کنید.

  مراحل توضیح‌داده شده مربوط به عمل باز و جراحی مینیسک پاره‌شده زانو بوده که استفاده از این روش امروزه بسیار گسترده شده است. با انجام جراحی و عمل به توصیه‌های بعد از آن سلامت زانوی‌شما باز خواهد گشت.

  مطالعه بیشتر : اثر تردمیل بر زانو درد

  روش جراحی برای ترمیم و درمان آسیب دیدگی مینیسک زانو

  برای درمان آسیب‌دیدگی سطحی یا ترمیم مینیسک نیازی به انجام جراحی دشوار نیست؛ برخی روش‌های جراحی نسبتا ساده برای ترمیم و آسیب‌دیدگی مینیسک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

  • آرتروسکوپی یکی از سریع‌ترین روش‌های جراحی مینیسک که در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود. پس از تمیز‌کردن سطح زانو چند برش کوچک روی ناحیه مورد‌نظر ایجاد می‌شود؛ با استفاده آرتروسکوپ که یک میله دوربین‌دار است وضعیت مینیسک مشاهده می‌شود؛ در این حین جراح می‌تواند اقدامات لازم را بدون شکافتن کامل زانو انجام می‌دهد.
  • ترمیم مینیسک به این‌صورت انجام می‌شود که جراح قسمت‌های آسیب‌دیده را به یکدیگر متصل می‌کند و با مصرف دارو‌های مشخص بافت مینیسک زانو ترمیم می‌شود. حدود ۱۰ درصد از آسیب‌دیدگی‌های این عضو از طریق روش ترمیم قابل‌ درمان هستند.
  • در منیسککتومی جزئی قسمت‌هایی از مینیسک که دچار آسیب‌دیدگی شدید شده است توسط جراح جدا و مینیسک سالم جایگزین خواهد شد.

  اگر مینیسک توسط یکی از ۳ روش گفته‌شده جراحی و درمان شود دیگر نیازی به استراحت در بیمارستان ندارید و به‌راحتی پس از آن می‌توان به منزل برگشت. مراقب باشید که تا مدت‌زمان مشخصی که توسط پزشک تعیین می‌شود نباید فعالیت‌های سنگین داشته باشید.

  مزایا و معایب استفاده از روش جراحی برای درمان پارگی مینیسک زانو

  مزایای استفاده از روش جراحی برای درمان آسیب‌دیدگی مینیسک نسبت ‌به عوارض آن بیشتر هستند؛ برخی از مزایای استفاده از این روش عبارت‌اند از:

  • تقریبا می‌توان گفت که درمان آسیب‌دیدگی قطعی است.
  • توانایی انجام حرکات ورزشی و افزایش دامنه حرکت پس از طی‌کردن دوره درمان به شما باز خواهد گشت.
  • دیگر درد، گرفتگی و التهاب در ناحیه زانو که در اثر آسیب‌دیدگی مینیسک باشد را تجربه نخواهید کرد؛ به‌شرط آن‌که فعالیت‌هایی که منجر‌به آسیب‌دیدگی مینیسک می‌شود را مجددا انجام ندهید.
  • ابتلا‌به برخی بیماری‌های زانو در این عضو از بدن شما با سرعت کمتری اتفاق خواهد افتاد یا ممکن است کلا متوقف شود.

  این مزایا در‌صورتی پس از عمل در زانو قابل‌مشاهده است که جراحی توسط پزشک ماهر اتفاق افتاده باشد، به توصیه‌های پزشک عمل کنید، دارو‌ها و تمرینات خود را کاملا به‌موقع انجام دهید و فعالیت‌هایی که باعث آسیب‌رساندن به مینیسک زانو می‌شود را انجام ندهید.

  پارگی مینیسک چیست؟

  آیا ممکن است که انجام روش جراحی برای درمان پارگی مینیسک با عوارضی همراه باشد؟ اگر پاسخ به این سوال مثبت است آن عوارض کدام‌اند؟ عوارضی برای جراحی مینیسک در صورتی‌که اصولی انجام شود ذکر نشده است، اما برخی عوارض احتمالی بسیار نادر وجود دارند که آن‌ها را معرفی می‌کنیم که عبارتند از:

  • احتمال لخته‌شدن خون در ناحیه انجام عمل جراحی
  • خون‌ریزی در ناحیه زانو پس از جراحی
  • ابتلا ‌به عفونت پس از انجام جراحی؛ این مورد در‌صورتی اتفاق می‌افتد که طی مراحل جراحی نکات بهداشتی رعایت نشده و پس از آن مراقبت‌های لازم صورت نگرفته باشد.
  • سفتی در مفصل و عدم توان حرکت به‌ نحو صحیح
  • امکان آسیب‌دیدن عروق و اعصاب در ناحیه زانو

  انجام آزمایش‌های لازم پیش از جراحی، مراقبت‌های پس از آن و انتخاب مرکز مناسب برای انجام عمل پارگی مینیسک زانو شما را از ابتلا به این بیماری‌ها و عوارض احتمالی حفظ می‌کند.

  مطالعه بیشتر : روش زالو درمانی برای زانو

  هزینه جراحی ترمیم مینیسک زانو

  هزینه عمل مینیسک با‌توجه به روشی که جراحی انجام می‌شود، نوع بیمارستان و نوع پارگی یا آسیب‌دیدگی متفاوت خواهد بود. این مقدار می‌تواند بین ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد. این مقدار تقریبی بوده و ممکن است با‌توجه به محل زندگی شما، مقدار پرداختی تفاوت‌هایی با میزان بیان‌شده داشته باشد. اگر بیماری در این زمینه پیشرفت زیادی نکرده است می‌توانید همین حالا با پرداخت مبلغ پایین‌تر آن را درمان کنید؛ زیرا با گذشت زمان و افزایش سایر هزینه‌ها مقداری که باید برای درمان توسط روش جراحی بپردازید نیز بیشتر می‌شود.

  مینیسک زانو از‌جمله عضو‌های آسیب‌پذیر ناحیه زانو است که در‌صورت آسیب‌دیدگی شدید فقط توسط انجام عمل جراحی درمان می‌شود. برای انجام یک عمل موفقیت‌آمیز نیاز است که با نکات مراقبتی قبل، حین و بعد از انجام آن، مزایا و معایب و روش‌های مختلف مورداستفاده برای ترمیم و درمان انواع پارگی آشنا شوید. سایر روش‌های درمانی برای آسیب‌دیدگی‌های خفیف برای جلوگیری از پیشرفت و کمک به درمان آن‌ها نیز در این متن ذکر شد که دانستن تمامی این نکات برای دستیابی به مینیسک سالم به شما کمک خواهد کرد.

  پارگی مینیسک چیست؟

  مینیسک یکی از اعضای زانو است که در اثر فشار، چرخش یا ایستادن ناگهانی آسیب می‌بیند و در مواردی ممکن است پاره شود. با توجه‌به شدت آسیب‌دیدگی باید برای درمان متناسب با آن اقدام کنید.

  مزایای عمل جراحی مینیسک چیست؟

  می‌توانید مجددا دامنه حرکت، توانایی انجام فعالیت‌های ورزشی و سلامت زانو را به‌دست آورید؛ علاوه‌بر آن خیالتان از بابت بهبود قطعی وضعیت مینیسک آسوده خواهد بود.

  آیا قبل از انجام جراحی مینیسک نیاز به مراقبت داریم؟

  بله؛ ابتدا باید با پزشک مشورت کنید تا مصرف برخی دارو‌ها را برای شما محدود و مصرف برخی را ضروری بداند. در این ‌صورت عمل موفق‌تری خواهید داشت.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید