تزریق گاز اوزون برای دیسک کمر

تزریق گاز اوزون برای دیسک کمر

5/5 - (1 امتیاز)
 • روش‌های درمانی متعددی برای برطرف کردن مشکل دیسک کمر وجود دارند که با در نظر گرفتن شدت و وخامت بیماری یا میزان درد بیمار تعیین می‌شوند. برخی راه‌های درمان مانند ورزش و فیزیوتراپی برای مراحل اولیه بیماری مفید هستند و برای اثربخشی به زمان طولانی نیاز دارند. روش‌های دیگر مانند تزریق داروهای استروئیدی برای دردهای شدید استفاده می‌شوند و سرعت اثربخشی بالاتری دارند. آخرین مرحله از درمان، جراحی ستون فقرات خواهد بود و در شرایطی مورداستفاده قرار می‌گیرد که سایر روش‌های درمانی جوابگو نباشند. پس گاز اوزون دیسک کمر چیست و چه زمانی برای درمان کمردرد مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

  اوزون تراپی یا درمان با گاز اوزون روشی جدید است که در آن از گاز O3 و تزریق آن به محل درد، برای درمان بیماری‌هایی مانند دیسک یا فتق کمر استفاده می‌شود. تزریق اوزون به ستون روشی کم تهاجمی برای افرادی است که از درد ستون فقرات رنج می‌برند و به‌دنبال راهی سریع برای درمان این بیماری هستند. این روش درمانی در هر مرحله‌ای از بیماری دیسک کمر قابل‌استفاده خواهد بود و خبر خوب این است که احتمال موفقیت‌آمیز بودن درمان با این روش، بیش از 70 درصد است. برای آشنایی بیشتر با تزریق گاز اوزون برای دیسک کمر با این مطلب از سایت نی مارکت همراه باشید.

  اوزون تراپی برای کمر موثر است؟

  در بیرون‌زدگی دیسک کمر به‌طورمعمول دلیل درد را فشار ناشی از جابه‌جایی مهره ستون فقرات و برخورد آن به عصب‌های درون ستون فقرات می‌دانند؛ ‌اما بسیاری از بیماران بعد از جراحی یا ورزش‌های فیزیوتراپی و برگرداندن مهره به جای اصلی خود، همچنان درد را احساس می‌کند و علائم بهبود یا کاهش درد در آن‌ها مشاهده نمی‌شود؛‌ بنابراین این سؤال مطرح می‌شود که دلیل درد در بیماری دیسک کمر چیست؟

  با اینکه یکی از شایع‌ترین دلایل درد در زمانی بیرون‌زدگی دیسک کمر، فشار دیسک بیرون زده به عصب‌های ستون فقرات است؛ اما التهاب و تورم در ناحیه آسیب‌دیده نیز دلیلی برای بروز درد محسوب می‌شود. افرادی که بعد از جراحی یا فیزیوتراپی هنوز درد را احساس می‌کنند، باید به‌دنبال راهی برای درمان تورم و التهاب باشند. تزریق گاز اوزون دیسک کمر باعث کاهش التهاب می‌شود و با برداشتن فشار از روی عصب‌های ستون فقرات، درد را از بین می‌برد. به همین دلیل اوزون تراپی روشی مؤثر برای کاهش و تسکین درد در افرادی است که مبتلابه التهاب و تورم دیسک کمر هستند.

  مطالعه بیشتر : درمان فوری کمردرد با خرید کمربند پلاتینر

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  اوزون تراپی مناسب چه افرادی است؟

  در اوزون تراپی اکسیژن به ستون فقرات تزریق می‌شود و افزایش میزان اکسیژن موجود در بدن، باعث تقویت سیستم ایمنی خواهد شد و روند بازسازی سلول‌ها را بالا می‌برد. این روش درمانی از ساده‌ترین راه‌های درمان فتق دیسک کمر است که عوارض کمی دارد و در کوتاه‌ترین زمان باعث درمان درد می‌شود. این ویژگی‌ها سبب می‌شود که درمان با گاز اوزون دیسک کمر برای همه افراد در هر سنی مناسب باشد و محدودیتی برای استفاده از آن وجود ندارد.

  اگر در مراحل اولیه بیماری هستید یا بعد از استفاده از سایر روش‌های درمانی، نتیجه کامل نگرفتید و هنوز با درد ستون فقرات آزرده می‌شوید، اوزون تراپی به شما کمک می‌کند که روند درمان را تکمیل کنید. شما می‌توانید از این روش درمانی به‌تنهایی استفاده کنید یا آن را با سایر روش‌های درمانی ادغام کنید. در برخی شرایط اوزون تراپی راهی جایگزین برای تزریق داروهای استروئیدی یا مسکن‌های غیراستروئیدی به ستون فقرات است.

  اوزون تراپی برای کمر

  فواید اوزون تراپی برای کمر

  یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین فواید استفاده از روش تزریق گاز اوزون دیسک کمر، کاهش سریع درد و تورم است. مزیت دیگری که تزریق اوزون دارد، حمایت از سیستم ایمنی بدن است و با تقویت کردن آن، سرعت بهبود را بالا می‌برد. این مزیت نه‌تنها در درمان بیماری دیسک کمر مؤثر است؛ بلکه بدن را در برابر بازگشت مجدد این بیماری یا ابتلا به مشکلات جدید تقویت می‌کند.

  بهبود گردش خون در بدن از دیگر مزیت‌های تزریق گاز اوزون است که باعث افزایش کیفیت اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن می‌شود و دلیلی برای بالا رفتن سرعت تولید سلول‌های جدید خواهد بود. این فرایند سرعت ترمیم بافت‌ها و اندام‌ها را افزایش می‌دهد و تأثیری مثبت در روند بهبودی بیماری دیسک کمر دارد. یکی از دلایلی که منجر به بروز فتق دیسک کمر می‌شود، متعادل نبودن رادیکال‌های آزاد در بدن است که باعث آسیب رسیدن به سلول‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های بدن می‌شود و التهاب را به‌همراه دارد. تزریق گاز اوزون رادیکال‌های آزاد را کنترل می‌کند و مانع از فعالیت‌های منفی آن‌ها در بدن می‌شود.

  عوارض اوزون تراپی دیسک کمر

  اوزون تراپی یک روش کم تأثیر و کم‌ضرر محسوب می‌شود که جایگزینی برای راه‌های درمانی پرخطر مانند جراحی یا تزریق داروهای استروئیدی است. بااین‌حال در برخی شرایط احتمال بروز عوارضی ناخواسته وجود دارد که بهتر است پیش از اقدام برای درمان با گاز اوزون دیسک کمر، از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

  یک عارضه احتمالی، گرفتگی و احساس ناراحتی روده است که به دلیل تجمع گاز در راست‌روده اتفاق می‌افتد. این مشکل چند ساعتی بعد از تزریق اوزون و با دفع گاز‌های روده از بین می‌رود. با توجه به اینکه با اوزون تراپی سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود، برخی افراد علائمی شبیه به آنفولانزا را تجربه می‌کنند و با تب، سردرد یا بدن‌درد درگیر می‌شوند. در تزریق‌های وریدی گاز اوزون، احتمال امبولی هوا (Air Embolism) وجود دارد که امکان بروز سکته‌های قلبی یا مغزی را افزایش می‌دهد.

  بیشتر بخوانید > درمان زانودرد با زانوبند زاپیامکس اصل

  مراقبت های بعد از اوزون تراپی دیسک کمر

  درمان با گاز اوزون دیسک کمر روشی سرپایی است که نیازی به بستری شدن ندارد و شما مدتی بعد از تزریق می‌توانید درمانگاه را ترک کنید و به انجام کارهای روزمره خود مشغول شوید. بعد از هر جلسه اوزون تراپی باید حدود 20 دقیقه دراز بکشید تا گاز اوزون فرصت کافی برای گردش در بدن را داشته باشد. برخی افراد در جلسات اولیه اوزون تراپی احساس خستگی و بی‌حالی دارند. این احساس فقط برای 4 تا 5 جلسه اول درمان است و حداکثر تا 24 ساعت بعد از اوزون تراپی باقی می‌ماند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود بعد از تزریق اوزون دیسک کمر از رانندگی کردن یا انجام کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند، پرهیز کنید.

  تفاوت‌ تزریق گاز اوزون برای کمر با تزریق کورتون

  برخلاف گاز اوزون دیسک کمر که با تقویت کردن سیستم ایمنی به بدن برای مقابله با درد، بیماری و التهاب کمک می‌کند، تزریق کورتون با کاهش فعالیت سیستم ایمنی و سلول‌های بدن، درد یا التهاب را از بین می‌برد و به همین دلیل دارای عوارض جانبی جبران ناپذیری مانند پوکی استخوان، فشارخون یا دیابت نوع دوم است. کورتون دارویی استروئیدی است که با تجویز پزشک و به‌صورت تزریقی، افشانه، قطره یا پماد در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.

  به دلیل عوارضی که بعد از تزریق کورتون در بیماران ایجاد می‌شود، این دارو فقط مناسب استفاده کوتاه‌مدت و زیر سه ماه است؛ درحالی‌که اوزون تراپی دوره‌ای 6 ماهه تا یک‌ساله دارد. در بازه درمان با اوزون، بیش از 70 درصد بیماران بدون علائم خاصی هستند و در کمتر از 30 درصد افراد عوارض خفیف و موقت دیده می‌شود. کورتون یک درمان موقت برای کاهش درد، تورم و التهابی است که از علائم رایج فتق دیسک به‌شمار می‌روند و نقشی در درمان کامل بیماری ندارد؛ اما اوزون تراپی یک راه درمانی با سرعت بالا و هزینه پایین است.

  تفاوت‌ تزریق گاز اوزون برای کمر با تزریق کورتون

  هزینه اوزون تراپی دیسک کمر

  اوزون تراپی روشی درمانی برای بهبود بیماری دیسک کمر است و مشکلات ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهد. رادیکال‌های آزاد بدن یکی از دلایل اصلی بروز بیماری‌های گوناگون مفصلی و عضلانی هستند؛ زیرا این رادیکال‌ها باعث تجمع خون در ناحیه آسیب‌دیده می‌شوند و به بروز التهاب و تورم منجر خواهد شد. زمانی‌که اوزون به ناحیه موردنظر تزریق می‌شود، رادیکال‌های آزاد موجود در این گاز مقدار زیادی اکسیژن را وارد خون می‌کنند و با بهبود جریان گردش خون در ناحیه ملتهب، تورم را کاهش می‌دهند و باعث تسکین درد می‌شوند. رادیکال‌های آزاد اوزون به مقابله با رادیکال‌های آزاد بدن می‌پردازند و سرعت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده را افزایش می‌دهند.

  هزینه درمان با استفاده از گاز اوزون دیسک کمر متغیر است و با توجه به طول دوره درمان و تعداد جلسات موردنیاز، نوع و شدت بیماری یا محل تزریق تعیین می‌شود. به‌طورمعمول تزریق گاز اوزون به‌صورت وریدی هزینه بیشتری نسبت به تزریق‌های عضلانی یا تزریق داخل ستون فقرات دارد.

  تزریق گاز اوزون برای دیسک کمر

  1.     آیا اوزون تراپی واقعی است و به درمان دیسک کمر کمک می‌کند؟

  اوزون تراپی یک روش درمانی جدید و نو پا است که برای کاهش درد و التهاب مورداستفاده قرار می‌گیرد. این روش در بیشتر مواقع نتایج مثبتی در کاهش درد ناشی از دیسک کمر دارد؛ ‌ولی هنوز هیچ شواهد قطعی برای درمان دیسک کمر با این روش مشاهده نشده است.

  2.     اوزون تراپی چقدر ایمن است و استفاده از این روش چه خطراتی دارد؟

  استنشاق گاز اوزون، حتی در دوزهای بسیار کم، برای سیستم تنفسی و ریه‌های شما مضر است و منجر به آسیب‌های شدید می‌شود. با اینکه در روش اوزون تراپی، مقدار مشخصی از این گاز به ستون فقرات شما تزریق می‌شود؛ اما امکان دارد به‌طور تصادفی نشتی گاز اوزون اتفاق بیفتد و شما ناچار به استنشاق آن شوید. برای جلوگیری از این اتفاق باید اوزون تراپی را زیر نظر فردی متخصص و باتجربه انجام دهید.

  3.     چه مدت طول می‌کشد که نتیجه درمان با اوزون تراپی را ببینیم؟

  طول دوره درمان دیسک کمر با روش اوزون تراپی به شدت بیماری شما و وخامت آن بستگی دارد. بیشتر بیماران به یک دوره درمانی 6 الی 10 ماه نیاز دارند؛ اما به‌طورمعمول از جلسه اول تزریق اوزون، متوجه کاهش درد می‌شوید و از ماه‌های 3 و 4 دوره درمان می‌توانید تأثیر اوزون تراپی روی بهبود بیماری دیسک کمر را احساس کنید.

  4.     آیا احساس خستگی بعد از گاز اوزون دیسک کمر طبیعی است؟

  به‌طورمعمول بیش از 50 درصد افرادی که اوزون تراپی را انجام می‌دهند، بعد از تزریق و درمان احساس تندرستی و شادابی دارند. 10 تا 20 درصد از بیماران قرارگرفته تحت درمان اوزون تراپی هیچ علائمی بعد از تزریق نداشتند؛ اما 20 تا 30 درصد از افراد بعد از تزریق این گاز احساس خستگی را تجربه می‌کنند. البته توجه داشته باشید که این حس به مدت یک روز بعد از اوزون تراپی باقی می‌ماند و فقط به جلسات اول تا 5 درمان مربوط می‌شود.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید