دلیل انحراف ستون فقرات چیست؟

انحراف ستون فقرات چیست؟

امتیاز دهید
 • انحراف ستون فقرات یکی از اختلالات رایج در سیستم حرکتی بیماران است که معمولا با علائم گوناگونی همچون درد در بخش‌های مختلف بدن ظاهر پیدا می‌کند. این عارضه یکی از بیماری‌های شایع است که سالانه بسیاری از افراد به آن ابتلا پیدا می‌کنند.

  در مواردی که ستون فقرات بدن حالت غیراستاندارد به خود بگیرد یا به یک جهت انحراف پیدا کند، در چنین حالتی عارضه انحراف در ستون فقرات ایجاد شده است. این اختلال باید پس از بررسی ابعاد مختلف و خطراتی که ممکن است برای بیماران ایجاد کند، باعث به سرعت تحت درمان قرار گیرد.

  اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که احساس می‌کنید به این عارضه دچار شده‌اید، توصیه می‌کنیم که تا پایان این مقاله با مجله نی مارکت همراه شوید. در ادامه برخی نکات مهم و کاربردی درخصوص عوارض ابتلا به این عارضه و روش‌های موثر در بهبود آن را برای شما شرح خواهیم داد.

  دلیل انحراف ستون فقرات چیست؟

  انحراف در ستون فقرات یا Scoliosis معمولا در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود و معمولا کسانی که فعالیت بدنی یا ورزش‌های بسیار سنگینی انجام می‌دهند، بیشتر مستعد ابتلا به این عارضه خواهند بود. به‌طور کلی ایجاد فشار سنگین به ستون فقرات در ابتلا به این اختلال نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

  از دیگر دلایلی که احتمال ایجاد انحراف در ستون فقرات را افزایش می‌دهد، داشتن اضافه وزن و چاقی است. کسانی که با اضافه وزن شدیدی روبه رو هستند معمولا باید فشار زیادی را در حین حرکت یا استراحت متحمل شوند و در چنین شرایطی به ستون فقرات خود نیز آسیب می‌رسانند.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  در مواردی که افراد اجسام سنگین را حمل می‌کنند و از کوله پشتی‌های دارای وزن بسیار زیاد استفاده دازند، مستعد ابتلا به این عارضه خواهند بود. در یک جمع بندی ساده و کلی، کسانی که فشار بیش‌از اندازه‌ای به ستون فقرات خود وارد می‌کنند یا به استانداردهای لازم برای قرار گیری این ناحیه در وضعیت مناسب توجهی ندارند، با این مشکل روبه رو خواهند شد.

  چه کسانی بیشتر در معرض انحراف ستون فقرات قرار دارند

  انحراف در ستون فقرات معمولا در کمیت بسیاری از افراد است و در صورتی که بیماران به نکات مربوط به مراقبت از سلامت این ناحیه توجه نکنند، احتمال ابتلا به این اختلال افزایش پیدا خواهد کرد. با این حال بسیاری از افراد به دلایل مختلف دیگر نیز در معرض ابتلا به این عارضه خواهند بود.

  برخی از افرادی که معمولا بیشتر به این بیماری دچار می‌شوند یا در معرض شدید ابتلا به آن هستند به شرح زیر است:

  • افرادی که ابتلا به این عارضه را در اثر وجود عوامل ژنتیکی در اعضای خانواده خود مشاهده کرده‌اند.
  • کسانی که دچار چاقی مفرط و افزایش وزن بسیار زیادی هستند.
  • کسانی که در سنین بالایی دارند و در دوره سنی میانسال قرار گرفته‌اند.
  • افرادی که معمولا فعالیت‌های روزمره خود را با فرم نامناسب بدن و ستون فقرات انجام می‌دهند.
  • کسانی که در هنگام خوابیدن و استراحت کردن، فرم بدن آن‌ها در شرایط نامناسبی قرار گرفته است.

  در بخش بالا به معرفی برخی از افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند اشاره کردیم. این دسته از افراد باید با رعایت نکات مراقبتی و عمل به توصیه‌های پزشک متخصص در این زمینه، از ابتلا به انحراف در ستون فقرات پیشگیری کنند.

  دلیل انحراف ستون فقرات چیست؟

  آیا انحراف ستون فقرات ارثی است؟

  در برخی موارد ممکن است افراد به دلیل مشکلات ژنتیکی به این عارضه دچار شوند. در چنین شرایطی معمولا دو یا چند نفر از اعضای خانواده به این اختلال ابتلا پیدا کرده‌اند. برخی از نوزادان در هنگام تولد به‌صورت مادرزادی به انحراف در ستون فقرات دچار شده‌اند.

  ایجاد اسکولیوز عصبی و عضلانی یکی از انواع رایج انحراف در ستون فقرات است که معمولا در اثر عوامل ژنتیکی در بدن بیماران ایجاد می‌شود. افرادی که به این عارضه مبتلا شده‌اند می‌توانند با استفاده از روش‌های درمان تخصصی‌ برای جلوگیری از شدت یافتن این اختلال و قرارگیری آن در مرحله پیشرفته استفاده کنند.

  آیا انحراف ستون فقرات در کودکان هم رخ می‌خواهد؟

  بروز انحراف در ستون فقرات کودکان معمولا با علائم مختلفی همچون کاهش تعادل و تقارن در فرم بدن افراد ایجاد می‌شود. در اکثر موارد کودکان پیش از رسیدن به سن بلوغ به این عارضه ابتلا پیدا می‌کنند و ممکن است با کاهش میزان هماهنگی در اندام‌های بدن خود مواجه شوند.

  بروز اختلالات مربوط به عدم کنترل ادرار در کودکان، از دیگر مشکلاتی است که احتمال دارد در بدن ایجاد شود و عوارض این اختلال را گسترش دهد. در اکثر موارد، عدم رشد استخوان و ایجاد نقص مشهود در ستون فقرات ازجمله عواملی است که ابتلا به این عارضه را افزایش خواهد داد.

  عوارض انحراف ستون فقرات چیست؟

  انحراف در ستون فقرات نیز همچون سایر اختلالات حرکتی و جسمانی مختلف دیگر، دارای برخی مشکلات و عوارض مختلف در بدن است که توصیه می‌شود افراد برای جبویگری از بروز آن‌ها؟در صورت مشاهده علائم این عارضه هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنند. در بخش پایین برای افزایش آگاهی شما در این زمينه به معرفی مهم‌ترین عوارض و خطرات ناشی از ابتلا به انحراف در ستون فقرات، اشاره خواهیم کرد.

  • کاهش دامنه حرکتی در بیماران
  • ایجاد درد شدید در بخش‌های مختلف بدن همچون کمر و پشت بدن
  • ایجاد اختلال در اکسیژن‌رسانی
  • واردشدن آسیب‌های جدی به قلب و ریه
  • تغییر شکل شانه‌ها و قابل مشاهده بودن انحراف در آن
  • کاهش تراکم استخوان‌ها
  • ایجاد پوکی استخوان
  • تغییر ظاهر مشهود ستون فقرات
  • ایجاد تنگی کانال نخاعی
  • ایجاد درد‌های مقطعی در پا

  ابتلا به عارضه انحراف در ستون فقرات در مواردی که در مرحله شدید یا پیشرفته قرار گیرد، احتمال ایجاد عوارض بالا در آن افزایش پیدا خواهد کرد. لازم است که افراد برای به حداقل رساندن مشکلات مربوط به این اختلال هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه کنند.

  دلیل انحراف ستون فقرات چیست؟

  درمان انحراف ستون فقرات چیست؟

  یکی از موضوعات بسیار مهم در این زمینه، انتخاب روش درمان مناسب برای بهبود مشکلات مربوط به انحراف در ستون فقرات بیمار خواهد بود. پزشک با بررسی شدت این عارضه و تشخیص نوع انحراف، بهترین گزینه درمانی را برای بیمار انتخاب خواهد کرد.

  در اکثر موارد استفاده از روش‌های جراحی نتیجه بهتری برای بهبود این عارضه را برای بیماران به همراه خواهد داشت. پزشک معمولا برای کسانی که به نوع خفیف این اختلال ابتلا پیدا کرده‌اند، با استفاده از روش‌های درمان خانگی می‌توانند این وضعیت را بهبود بخشند.

  بهترین روشهای درمانی انحراف ستون فقرات کدامند؟

  مشکلات مربوط به انحراف در ستون فقرات به کمک استفاده از روش‌های درمانی مختلف درمان پیدا می‌کند. پزشک متناسب با شدت اختلال و خطراتی که در سیستم حرکتی بدن بیمار ایجاد شده است، مناسب‌ترین روش‌ را برای درمان انتخاب خواهد کرد.

  در مواردی که این عارضه از شدت کمتری برخوردار شود، از راهکار‌های درمان خانگی برای بهبود این وضعیت استفاده می‌شود. برخی از مهم‌ترین روش‌های درمانی انحراف ستون مهره به شرح زیر است:

  • ورزش درمانی و استفاده از فعالیت‌های بدنی مختلف همچون پیاده‌روی، یوگا و شنا
  • مصرف داروهای مسکن و ضددرد
  • استفاده از رژیم غذایی سالم و مناسب
  • استفاده از روش فیزیوتراپی
  • تهیه محصولات طبی برای کمک به بازگشت فرم سابق ستون فقرات
  • استفاده از روش‌های لیزر درمانی
  • جراحی ستون فقرات

  استفاده از راهکار‌های ذکر شده در درمان مشکلات مربوط به انحراف در ستون فقرات بیماران نقش بسیاری مهمی داشته و باعث کنترل علائم این عارضه در بدن خواهد شد. افراد می‌توانند متناسب با شدت این بیمار باتوجه به روش‌های بالا به درمان مشکلات مربوط به آن بپردازند.

  علت درد مفاصل انگشتان دست و پا چیست؟

  5 ورزش برای انحراف ستون فقرات

  یکی از روش‌های نور برای بهبود مشکلات مربوط به انحراف در ستون فقرات بیماران، استفاده از ورزش و فعالیت بدنی منظم است. تمریندرمانی با ایجاداثرات گسترده در افزایش و حفظ سلامت بدن بیماران، در کاهش خطرات مربوط به این اختلال نیز نقش موثری را ایفا خواهد کرد.

  در اکثر موارد تمرینات اصلاحی مربوط به عارضه توسط پزشکان متخصص و فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای در اختیار افراد قرار خواهد گرفت. برخی از مهم‌ترین تمرینات مربوط به درمان این اختلال به شرح زیر است:

  تمرین کج کردن لگن

  1. روی یک سطح صاف دراز بکشید.
  2. زانو‌ها را جمع کنید و کف پاها را روی زمین بگذارید.
  3. عضلات باسن و کمر خود را سفت کنید.
  4. ۵ ثانیه نگه دارید و سپس عادی نفس بکشید.
  5. این حرکت را ۱۰ بار و در ۲ ست تکرار کنید.
  ورزش برای انحراف ستون فقرات

  حرکت گربه گاو

  1. به حالت ۴ دست و پا روی زمین قرار بگیرید.
  2. یک دم عمیق بگیرید و کمر خود را مانند شتر بالا ببرید. (گردن را شل نگه دارید)
  3. بازدم داشته باشید و همزمان قفسه سینه را تا جای ممکن و مانند گربه پایین بیاورید.
  4. با شکم سفت به حالت اول بازگردید.
  5. این حرکت را ۱۰ بار و در ۲ ست تکرار کنید.
  ورزش برای انحراف ستون فقرات

  پرس شکمی دو پا

  1. به پشت دراز بکشید و زانو‌ها را خم کنید.
  2. کف پاها روی زمین باشد و کف دست‌ها را در امتداد بدن روی زمین بگذارید.
  3. پاها را یکی یکی بلند کرده و در زاویه ۹۰ درجه نگه دارید. (باسن نیز باید با زاویه ۹۰ درجه باشد)
  4. دست‌ها را به سمت زانوها بکشید تا عضلات شکم نیز درگیر شوند.
  5. سه نفس عمیق بکشید و به حالت اول بازگردید.
  6. این حرکت را ۱۰ بار و در ۲ ست تکرار کنید.
  ورزش برای انحراف ستون فقرات

  حرکت تعادل تک پا

  1. رو به روی آیینه بایستید.
  2. دست‌ها را باز کرده و یکی از پاها را با زاویه ۹۰ درجه بالا بیاورید.
  3. دست‌ها را روی سینه قرار دهید و سعی کنید تعادل خود را حفظ کنید.
  4. چند ثانیه نگه دارید و پا را عوض کنید.
  5. این حرکت را ۵ بار و در ۲ ست تکرار کنید.
  ورزش برای انحراف ستون فقرات

  حرکت پلانک

  1. روی شکم دراز بکشید و بازوها را به پهلو خم کنید.
  2. آرنج‌ها را زیر شانه قرار دهید و کف دست‌ها را به زمین بچسبانید.
  3. بدن خود را روی دست‌ها و پنجه پا در یک خط صاف بلند کنید.
  4. شکم خود را سفت نگه دارید و باسن را نیز در سطح شانه‌ها ثابت کنید.
  5. چند ثانیه نگه دارید و به حالت عادی برگردید.

  در بخش بالا به برخی از تمرینات اصلاحی مهم و کاربردی که در درمان مشکلات مربوط به انحراف در ستون فقرات نفش موثری ایفا می‌کنند اشاره کردیم. استفاده از این روش، علاوه بر بهبود این بیماری باعث حفظ سلامت جسمانی و ایجاد تناسب اندام در بدن بیماران خواهد شد.

  لازم است بیماران به این نکته توجه داشته باشند که در هنگام انجام تمرین هیچ‌گونه فشار یا درد بر ناحیه ستون فقرات وارد نشود.

  ورزش برای انحراف ستون فقرات

  یکی از مشکلاتی که ممکن است بسیاری از افراد با آن مواجه شوند، بروز انحراف ستون مهره است. این اختلال در اثر وجود عوامل مختلفی بروز پیدا می‌کند و شایع‌ترین علامت ایجاد آن در بدن افراد، احساس درد شدید خواهد بود. این عارضه جزء یکی از مهم‌ترین اختلالات حرکتی محسوب می‌شود که بیماران هرچه سریع‌تر برای بهبود این وضعیت اقدام کنند.

  روش‌های درمان این عارضه باتوجه به شدت اختلال و عوارض ایجاد شده در بدن انتخاب خواهد شد. در مواردی که استفاده از روش‌های خانگی برای بهبود این وضعيت اثری نداشته باشد، پزشک ازدیگر راهکار‌های تخصصی استفاده خواهد کرد.

  توصیه می‌شود که افراد به منظور کاهش خطرات مربوط به این عارضه و بهبود مشکلات ناشی از ابتلا به آن، هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرده و روند درمانی این بیماری را آغاز کنند.

  درباره علت قفل شدن زانو بخوانید

  درمان انحراف ستون فقرات با ورزش ممکن است؟

  ازجمله پرسش‌های رایج افراد در زمینه درمان انحراف ستون مهره، استفاده از ورزش و فعالیت‌های بدنی است. این روش نقش موثری در اصلاح ستون فقرات بیماران ایفا خواهد کرد.

  آیا اسکولیوز مادرزادی قابل درمان است؟

  درمان اسکولیوز مادرزادی از پیچیدگی‌های بسیار زیادی برخوردار است و توصیه می‌شود که افراد هرچه سریع‌تر برای بهبود این وضعیت، تدابیر درمانی لازم را مد نظر قرار دهند. در اکثر موارد بالای 30 درصد از مشکلات این اختلال به کمک جراحی برطرف خواهد شد.

  اسکولیوز شدید چه عوارضی دارد؟

  در مواردی که افراد به نوع شدید این اختلال مبتلا شوند، اغلب عوارض مختلفی همچون دردهای شدید، نارحتی قلبی و تنفسی یا مشکلاتی همچون تنگی کانال نخاعی را در بدن خود مشاهده خواهند کرد.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید