بررسی صدا دادن و تق تق زانو؛ چرا زانوی من صدا می‌دهد؟

علت صدا دادن و تق تق زانو چیست؟ چرا زانوی من صدا می‌دهد؟

5/5 - (2 امتیاز)
 • بررسی صدا دادن و تق تق زانو مستلزم شناسایی علت تق تق و صدا دادن زانو هنگام راه رفتن است. ‌‌تق تق زانو یکی از مشکلات زانو است که بیماری نیست، بلکه نشانه بیماری است. در اصطلاح پزشکی به صدای زانو کریپتوس یعنی مفصل صدادار می‌گویند. شاید شما هم این صدا را از زانوی خودتان شنیده‌اید.  یقینا، شنید‌ن این صدا باعث ایجاد نگرانی در شما شد‌ه است. درمان خانگی صدا داد‌ن زانو سبب جلوگیری از بروز برخی بیماری‌های مفصلی خواهد شد. در این مقاله از نی مارکت به بررسی صدادادن و تق تق زانو می‌پردازیم تا با علت این مشکل و راه‌های درمان آن آشنا شویم.

  تق‌ تق زانو یا کریپتوس چیست؟ ( صدا دادن زانو )

  در پشت کاسه زانو و در قسمت جلوی ران شما غضروفی وجود دارد، این غضروف در قسمت جلوی استخوان‌ ران شما یک شیار ایجاد می‌کند. با کمک این شیار کاسه زانو می‌تواند مستقیما به سمت بالا و پایین  در حالت شناور حرکت کند. اگر غضروف فرسوده و  ملتهب شود نشان  دهنده آرتروز است. ‌کاسه زانو نمی‌تواند به آرامی بالا و پایین سر بخورد و باعث ایجاد تق تق زانو یا کریپتوس زانو می‌شود.

  علت تق تق و صدا دادن زانو در هنگام راه‌ رفتن چیست؟

  طبق تحقیقات و بررسی صدادادن و تق تق زانو، گاهی صدا دادن زانو بدون درد است و نیازی به نگران شدن درباره آن نیست. گاهی اوقات دلیل صدا دادن و تق تق زانو این است که فشار بسیار زیادی به مفصل زانو وارد می‌شود و هنگام حرکت کردن، مفصل زانو ساییده و دچار آرتروز می‌شود. یکی دیگر از دلایل برای بررسی صدا دادن و تق تق زانو، وجود حباب‌های گاز در اطراف مفصل زانو است.

  این حباب‌های ریز در مایع مفصلی زانو وجود دارند. با خم و راست شدن زانو، این حباب‌های گاز می‌ترکد و صدایی شبیه به خرد شدن یا تق تق ایجاد می‌کنند. ترکیدن حباب‌های ریز هوا از اصلی ترین علت‌های صدا دادن زانو و مچ پا محسوب می‌شود.

  علت تق تق و صدا دادن زانو در هنگام راه‌ رفتن

  1. آسیب دیدگی رباط؛ صدا دادن زانو هنگام راه رفتن

  مفاصل بدن ما از رباط‌ها و تاندون‌های متعدد تشکیل شده است. در صورتی که به دلایل مختلف اعم از ورزش سنگین و پیچ خوردگی هر یک از این رباط‌ها آسیب ببیند و در هنگام آسیب به زانو صدای بلند شنیده شود، احتمال شنیدن صدا در هنگام راه رفتن وجود دارد. این آسیب معمولاً با درد، تورم یا کبودی همراه است.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  2. آسیب و ضربه، علت صدا دادن زانو در جوانی

  برخی آسیب‌ها مانند پارگی مینیسک، کشیدگی یا پارگی رباط و تاندون‌ها می‌تواند از دلایل صدا دادن و تق تق زانو در جوانی باشد. البته تنبلی و عدم فعالیت نیز منجر به خشک شدن زانو در جوانی و ایجاد تق تق‌ می‌شود.

  3. علت صدای شیشه خورده در زانو؛ آسیب دیدگی رباط صلیبی جلویی

  رباط صلیبی جلویی در مرکز زانو ممکن است بیش از حد کشیده شده و پاره شود. آسیب دیدگی و پارگی رباط صلیبی زانو معمولاً به خاطر خم شدن زانو به دو طرف، پیچ خوردن یا کاهش سرعت به صورت یکباره، و خم شدن بیش از حد پا به سمت عقب اتفاق می‌افتد. علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو عبارت است از:

  ۱. تقریباً در ۵۰% موارد آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو با صدا پاپ همراه است که بلافاصله در محل ورم و درد مشاهده می‌شود.

  ۲.  علامت کلاسیک دیگر آسیب دیدگی رباط صلیبی جلو احساس خالی شدن زانو است.

  دلیل صدای شیشه خورده در زانو؛ آسیب دیدگی زانو

  رباط جانبی میانی در سمت داخل مفصل زانو قرار دارد و کشیدگی بیش از حد آن می‌تواند باعث پارگی رباط زانو شود. این آسیب دیدگی معمولاً به خاطر وارد شدن فشار از سمت خارج مفصل زانو در نتیجه انجام فعالیت‌هایی مثل تکل زدن در فوتبال و پیچ خوردن ناگهانی در اسکی ایجاد می‌شود. علائم مربوط به آسیب دیدگی رباط جانبی میانی عبارتند از: درد داخلی مفصل زانو، احساس کشیدگی و پارگی رباط زانو، ورم کردن، بی ثباتی، و ایجاد مشکل در خم کردن پا.

  از اثر درمانی زانوبند زاپیامکس بر روی زانو درد با نشانه های مختلف چه میدانید؟؟؟

  کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن زانو می شود؟

  صدا دادن زانو و مفاصل گاهی ناشی از کمبود ویتامین D، کلسیم و کم آبی است. بدن ما نیاز به هیدراته شدن دارد تا کلاژن بتواند اطراف مفاصل ما تشکیل و روان شود. کمبود ویتامین D موجب کاهش جذب کلسیم می‌شود و فرایند استخوان‌سازی را مختل می‌کند. این مسئله به‌طور بالقوه ممکن است باعث ضعف استخوان‌ها و صدا دادن مفاصل شود. همچنین کمبود ویتامین C، عامل اصلی تق‌تق زانو است.

  ویتامین C نه‌ تنها در کاهش التهابات استخوانی تاثیر دارد، بلکه با تولید کلاژن و تقویت بافت استخوانی، نقش مهمی در ساخت استخوان و کاهش صدای ناشی از تحرک مفاصل ایفا می‌کند. به علاوه کمبود ویتامین K به‌ طور غیرمستقیم بر عملکرد استخوان‌ها تاثیر داشته و موجب صدا دادن زانو شود. علت این امر در نقش نهفته ویتامین K در تولید و جذب پروتئین‌های مرتبط با فرایند ترمیم بافت استخوانی و مفاصل است

  کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن زانو می شود؟

  درمان صدا دادن زانو - درمان تق تق زانو

  اگر می‌خواهید صدای تق تق زانوهای شما به صورت قطعی درمان شوند و دیگر بابت این موضوع اذیت نشوید، باید به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه کنید و بهترین پزشک ارتوپد را برای درمان انتخاب کنید. نحوه درمان صدا دادن و تق تق زانو به مشکل اصلی آن بستگی دارد. علائم کریپتوس بر زندگی روزمره شما تأثیر می‌گذارند، پزشک ممکن است روش‌های درمان زیر را توصیه کند:

  تزریق دارو یا استروئید؛ برای درمان تق تق زانو

  تزریق آمپول استروئید می‌تواند به رفع مشکل کمک موثر نماید. چون داروهای استروئیدی مستقیماً به ناحیه آسیب دیده تزریق می‌شود، سرعت کاهش درد و التهاب را تسریع می‌بخشد.

  قرص ویتامین D و ویتامین c و کلسیم

  مصرف این ویتامین‌ها واقعا در رفع  مشکلات زانو تقویت استخوان‌ها تاثیر دارد. کلسیم ماده اصلی تشکیل دهنده استخوان است اما چنانچه ویتامین دی دربدن کم باشد، استخوان نمی‌تواند کلسیم را جذب کند. مصرف ویتامین دی این مشکل را حل می‌کند.

  فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات

  فیزیوتراپی می‌تواند عملکرد بدن و تحرک را بازیابی کند، بازسازی عصبی را برای عدم حس درد تقویت کند. فیزیوتراپیست متخصص با در نظر گرفتن فرکانس امواج و همچنین در نظر گرفتن وضعیت بیمار کمک بسیار موثری را در کاهش این گونه دردها به بیمار ایفا می‌نماید و بهترین برنامه درمانی برای درد و آسیب شما کار خواهند کرد.

  جراحی برای بررسی صدادان و تق تق زانو بر اثر آسیب مفاصل

  جایگزینی مفصل در مواردی که مفصل به شدت آسیب دیده است به درمان این مشکل کمک می‌کند. به خصوص در مواردی که تق‌ تق زانو همراه با درد شدید و تورم مفاصل باشد روش جراحی تعویض مفصل با یکی از روش‌های نوین جراحی زانو صورت می‌گیرد.

  مطالعه بیشتر : آیا دوچرخه سواری برای زانو خوب است؟

  درمان خانگی صدا دادن زانو با استفاده از کمپرس یخ و گرما و بانداژ

   در بیشتر موارد، برای درمان تق تق زانو، نیازی به درمان پزشکی ندارید. استفاده از یخ روی مفصل و مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی برای کاهش درد و التهاب کافی است.

  • استفاده از کمپرس گرما و یخ؛ برای کاهش التهاب مفصل صدادار: همانطور که اشاره کردیم گاهی تق تق زانو با التهاب مفصل همراه است. استفاده از کمپرس یخ و گرما برای رفع این مشکل  موثر است.
  • بانداژ زانو؛ درمان خانگی صدا دادن و تق تق زانو: برای جلوگیری از تورم زانو خود را با یک باند بپیچید، البته نه آنقدر محکم که گردش خون را قطع کند. در حالی که مشغول استراحت هستید، پای خود را بالا نگه دارید.
  درمان صدا دادن زانو - درمان تق تق زانو

   

  • تای چی؛ درمان خانگی تق تق زانو: تای‌چی یک ورزش چینی باستانی است که تعادل و انعطاف پذیری را بهبود می‌بخشد. تای‌چی می‌تواند به کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی کمک کند و شامل تنفس عمیق و آرامش می‌شود. این جنبه‌ها ممکن است به کاهش استرس و مدیریت درد مزمن کمک کنند.
  • کاهش وزن؛ روش موثر برای کاهش صدادادن زانو: اضافه وزن و چاقی می‌تواند فشار بیشتری بر مفاصل زانو وارد کند. اگر زانو درد داشته و BMI بالایی دارید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند وزن مورد نظر خود را تعیین کرده و برنامه‌ای برای رسیدن به هدفتان تنظیم کنید. این برنامه احتمالاً شامل تغییرات رژیم غذایی و ورزش می‌شود.
  • ورزش، مانند پیاده روی و شنا؛ تقویت زانوها: ورزش روزانه می‌تواند به شما کمک کند عضلات خود را قوی نگه دارید و زانو‌ها به تق تق نیافتند.
  • طب سنتی در صدا دادن زانو: از دیرباز طب سنتی در درمان اکثر بیماری‌ها به کمک علم پزشکی آمده و با هزینه کم به رفع مشکل به وجود آمده کمک می‌کند. چند نمونه از راه‌های درمان طب سنتی برای صدادادن زانو شامل موارد زیر است:
  • روغن مالی زانو؛ درمان سنتی صدای زانو: برای درمان صدا دادن و تق‌تق زانو باید زانو صبح و شب با روغن سیاهدانه چرب شود.
  • ماساژ؛ راهکار سنتی صدادادن زانو: با ماساژ زانو، خون و اکسیژن بیشتری به مفاصل می‌رسد که به زانو کمک می‌کند تا خود را بهبود دهد. ماساژ زانو همچنین باعث آرام شدن زانو و کاهش فشارهای روی اعصاب‌ زانو می‌شود.
  • بادکش مفصل؛ روش سنتی درمان تق تق زانو: بادکش زانو برای زانو و مشکلات آن بسیار مفید است. البته اگر ورم وجود داشته باشد، روی خود ورم نباید بادکش انداخت.

  آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

  صدای زانو اگر دردی نداشته باشد، جدی نیست. در واقع ترکیدن حباب‌های ریز هوا در اطراف زانو شایع‌ترین دلیل صدا دادن و تق تق زانو این مفصل هستند. با این حال، اگر درد همراه با صداهای ترق و ترق و ترکیدن دارید، این می‌تواند نشان دهنده یک مشکل باشد.

  چرا هنگام خم شدن زانو درد دارم؟

  جمع‌بندی در بررسی صدا دادن و تق تق زانو

   صدا دادن زانو یک مشکل معمول در بین افراد است و در نتیجه تعدادی از عوامل مختلف ایجاد شود.

  اصطلاح دیگری که برای صدا دادن و تق تق زانو استفاده می‌شود واژه کریپتوس است که در واقع به معنی مفصل صدا دار است. علت تق‌ تق زانو اغلب در نتیجه ترکیدن حباب‌های گازی در اطراف مفصل زانو است. علت صدای شیشه خورده در زانو و صدادادن زانو هنگام راه رفتن مربوط به آسیب دیدگی رباط‌های زانو است.

  البته کمبود ویتامین‌های D، C،  K نیز باعث صدادادن مفاصل می‌شوند. همچنین آسیب‌های ناشی از تصادف، پارگی مینیسک نیز علت صدادادن زانو در جوانی هستند. درمان خانگی صدادادن زانو شامل بانداژ، ورزش و کاهش وزن می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی اینکه صدادادن زانو خطرناک است یا خیر، پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم این عارضه کاملا بی خطر است.

  چرا زانو صدا می دهد؟

  علت اصلی صدادادن زانو ترکیدن حباب‌های گاز در اطراف مفصل زانو است.

  آیا صدا دادن زانو خطرناک است؟

  خیر، حتی گاهی صدادادن زانو بدون علت است. اما در مواردی که مربوط به آسیب هم باشد هم جای نگرانی ندارد.

  درمان صدا دادن و تق تق زانو چیست؟

  پیدا کردن علت زانو و برطرف کردن مشکل پیش آمده.

  برای صدا دادن زانو چه بخوریم؟

  برنامه غذایی روزانه می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت مفاصل داشته باشد. برخی از مواد غذایی مانند منابع غنی از امگا ۳، سبزیجات، زردچوبه به کاهش درد و افزایش تحرک در مفاصل کمک می‌کنند.

  نی مارکت نمایندگی اصلی برای خرید کمربند پلاتینر آلمانی

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید