پیشگیری از آسیب زانو در بدمینتون و درمان آن

پیشگیری از آسیب زانو در بدمینتون و درمان آن

5/5 - (3 امتیاز)
 • آسیب زانو در بدمینتون برای ورزشکاران درحین یا بعد از بازی و به‌دلیل شدت، قدرت و سرعت این ورزش بسیار رخ می‌دهد. دلایل زیادی مانند حرکت‌های سرعتی بدمینتونیست‌ها می‌تواند زمینه‌ساز آسیب‌ها در این ورزش شود. به همین دلیل در ورزش بدمینتون اولویت اول پیشگیری از بروز صدمه است تا درمان بعد از آسیب دیدن.

  در این خصوص روش‌های پیشگیری‌کننده بسیاری در فروشگاه اینترنتی «نی مارکت» به شما ارائه می‌شود که می‌توانید با خیال آسوده این ورزش را انجام دهید.

  در ادامه با ما همراه باشید تا علل، روش‌های پیشگیری و درمان آسیب‌ زانو در بدمینتون را بیشتر بشناسید.

  ورزش بدمینتون و آسیب به زانو

  بدمینتون ورزشی محبوب و پرجنب‌وجوش است که در آن همه‌ی عضلات بدن درگیر می‌شود. حرکت‌های سریع، پرش، تغییر جهت، شروع و توقف‌های ناگهانی فشار زیادی به بدن وارد خواهد آورد که در صورت ضعیف بودن عضلات امکان آسیب دیدگی دور از ذهن نیست. مچ پا، زانو، باسن، پشت و شانه‌های بازیکن اندام‌هایی هستند که در بازی بیشتر مستعد صدمه هستند.

  در بدمینتون مردان به نسبت زنان بیشتر مستعد آسیب‌های وارده هستند و به‌خاطر فرسایش بافت مفاصل و تاندون‌ها در سنین بالا، بازیکنان با افزایش سن بیش از هر زمان دیگری در معرض اسیب دیدگی قرار دارند. درمان آسیب‌های زانو در سنین بالا به واسطه فرسایش و تحلیل تاندون‌ها و رباط‌ها و غضروف‌ها کمی سخت‌تر است، پس باید بشدت موارد پیشگیری کننده را مد نظر داشت.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  صدمات زیادی بازیکنان را در بدمینتون تهدید می‌کنند؛ اما از آسیب‌های زانو که بیشتر در این ورزش رخ می‌دهند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • سندروم درد پاتلوفمورال
  • زانوی جامپر
  • رگ‌به‌رگ شدن
  • پارگی مینیسک
  • تاندونیت زانو یا کشکک دونده
  • آسیب‌های رباط جانبی
  • پارگی تاندون آشیل

  علت آسیب زانو در بدمینتون

  دلایل زیادی که تمامی به‌خاطر فشار و ضربات وارده به عضلات بدن است، سبب آسیب زانو در بدمینتون می‌شوند. به‌دلیل اینکه زانوی بازیکن، در تمامی حرکات بدمینتون نقش دارد، آسیب زانو در بدمینتون بسیار رایج‌تر از بقیه صدمات احتمالی به نظر می‌رسد و باید بیشتر از سایر موارد به آن دقت کرد.

  آسیب‌های زانو می‌تواند ناشی از ایجاد مشکل برای عضلات، مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها باشند. بعضی از مشکلات زانو بر اثر ضرباتی که به کاسه زانو وارد می‌شوند رخ می‌دهند؛ مانند سندروم درد پاتلوفمورال که به‌خاطر ضربه مستقیم به زانو یا افتادن بازیکن روی زانوی خود آشکار می‌شود.

  برخی دیگر مانند زانوی جامپر در اثر پرش‌های تکرارشونده در این ورزش و در طول زمان به‌وجود می‌آیند. تحقیقات نشان می‌دهند آسیب زانوی جامپر برای مردان ۲ برابر ورزشکاران زن رخ می‌دهد.

  هر دلیلی که در آن رباط‌ها یا تاندان‌های زانو کشیده یا پاره شوند، موجب رگ‌به‌رگ شدن و پیچ‌خوردگی زانو می‌شود و می‌توانند آسیب‌های رباطی و تاندونی را در پی داشته باشند.

  در ورزش بدمینتون کشیده شدن‌ها بر اثر چرخش‌های ناگهانی، حرکات سریع، شروع و استپ‌های آنی ایجاد ‌شوند.

  مشکل تاندونیت آشیل هم بیشتر در سنین بالای ۴۰ سال به چشم می‌خورد و به تدریج، در گذر زمان این مشکل افزایش پیدا می‌کند. فعالیت‌های زیاد در این ورزش و افزایش سن، باعث تخریب تاندون آشیل می‌‌شود و این مشکل را پدیدار می‌کند. بروز هر یک از مشکلات زانو به مرور، باعث می‌شود ورزشکار از ادامه بازی منع گردد.

  بیشتر بخوانید: درد زانو هنگام نشستن در دستشویی

  علت آسیب زانو در بدمینتون

  مزایا و معایب ورزش بدمینتون برای زانو

  بدمینتون از جمله ورزش‌های پرفایده برای سلامت جسم و روح است که به‌خصوص از سنین نوجوانی پیشنهاد می‌شود. این ورزش کم‌هزینه که هم به صورت فردی و هم گروهی انجام‌ می‌گیرد. بدمینتون علاوه ‌بر تاثیراتی که بر سلامت جسمانی دارد با درگیر کردن ذهن، درحین بازی می‌تواند مغز را پویا نگه دارد.

  هر ورزشی احتمال دارد صدماتی را به‌دنبال داشته باشد؛ بدمینتون هم از این قضیه مستثنی نیست. از بیشترین خطرات، آسیب زانو در بدمینتون است که می‌تواند انجام تمام فعالیت‌های حرکتی ورزشکاران را تحت‌تاثیر قرار دهد.

  بروز مشکلاتی همچون پارگی رباط‌ها، پیچ‌خوردگی زانو، پارگی مینیسک و زانوی جامپر و بسیاری دیگر از آسیب‌ها می‌تواند بر اثر این ورزش پدیدار شوند. در بدمینتون هم صدمات وارده در سنین بالا بیشتر و خطرسازترند و درمان را سخت‌تر می‌کند.

  مطالعه بیشتر : درمان پیچ خوردگی زانو در طب سنتی

  راه‌ های پیشگیری از آسیب زانو در بدمینتون

  روش‌های پیشگیری‌کننده از آسیب زانو در بدمینتون می‌تواند شدت صدمات وارده را کنترل کند و درصورت بروز هر مشکلی پروسه درمان، راحت‌تر پیش می‌رود.

  اولین راه پیشگیری‌کننده، آماده‌سازی بدمینتونیست است که از طریق حرکات کششی و گرما قبل از ورزش انجام می‌گیرد. حرکت‌های کششی متناسب با بدمینتون و گرفتن دوش با آب گرم برای پیشگیری از انقباض عضلات مفید است.

  برای ورزشکاران توجه به افزایش قدرت و حرکات و همچنین کنترل فشار وارده به عضلات راه بسیار تاثیرگذاری است تا زانو کمتر در معرض خطرات قرار بگیرد.

  بدمینتونیست‌ها می‌توانند ازطرق مختلف مانند رژیم غذایی و ورزشی، توانبخشی عضلات را در برنامه کار قرار دهند و قدرت جسمانی خود را افزایش دهند.

  از دیگر راه‌های کمک‌کننده، داشتن برنامه‌ی تمرین ورزشی متناسب با شرایط جسمی است. بازیکنان می‌توانند فعالیت‌های پرخطر را برای بازه زمانی کوتاهی کم کنند تا به شرایط طبیعی بازگردند. با افزایش تمرین‌های ورزشی قدرتی، بازیکنان می‌توانند درصد بروز آسیب‌ها را کم کنند.

  تاکید بر پوشیدن کفش مناسب به‌عنوان یک روش پیشگیری از آسیب دیدن زانو تکراری اما مهم است. کفش مناسب علاوه‌بر کنترل فشار وارده به پا، خطر لغزش روی سطح زمین را کمتر می‌کند.

  یکی دیگر از روش‌های پیشگیری از صدمه به زانو در حین ورزش، فشرده‌سازی از طریق زانوبند یا چسب است. فشرده‌کردن زانو به کاهش خطرات مانند کشیدگی، پارگی یا رگ‌به‌رگ شدن زانو کمک می‌کند.

  مطالعه بیشتر : علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن

  درمان آسیب زانو بعد از صدمه از بدمینتون

  آسیب زانو در بدمینتون حین بازی یا بعد از آن می‌تواند رخ دهد و شدت صدمه در سطوح مختلف، نوع درمان را مشخص می‌کند. در چنین شرایطی ورزشکاران باید تا حدممکن فعالیت خود را کم کنند تا پروسه درمان کامل شود. مدت زمان استراحت و شروع ورزش باتوجه به آسیب و بنا به دستور پزشک تعیین می‌شود.

  درمان آسیب زانو بعد از صدمه از بدمینتون

  چنانچه آسیب جدی به زانو وارد نشده باشد و نیاز به متخصص ندارید؛ می‌توانید اقدامات زیر را برای بهبودی و کاهش درد انجام داد:

  • یخ‌ درمانی

  در فواصل زمانی معین، کیسه‌ی یخ را روی ناحیه آسیب‌دیده به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید تا با ایجاد بی‌حسی موضعی‌ درد تسکین یابد.

  • ارتفاع

  بالا نگه‌داشتن پای آسیب‌دیده در طول روز به بهبود جریان خون بهتر در پا کمک می‌کند و این خود باعث کاهش درد و مانع از ورم‌کردن زانو خواهد شد.

  • فشرده‌سازی

  چنانچه حرکت‌دادن پا سخت باشد، می‌توان از بانداژ، چسب یا زانوبند استفاده کرد. این کار تورم را کاهش و دامنه حرکات زانو را کم می‌کند که به کاهش درد منتهی می‌گردد.

  • استفاده از عصا

  بهتر است چند روز اول که زانو تحت درمان است از وسایل کمکی مانند عصا برای راه رفتن استفاده کنید تا فشار کمتری به زانو وارد آید.

  • فیزیوتراپی

  فیزیوتراپی یک کمک پزشکی و درمانگر برای بهبود حرکات زانوی آسیب‌دیده و تقویت عضلات آن است. فیزیوتراپیست از طریق توانبخشی زانو کمک می‌کند ورزشکار به شرایط عادی بازگردد.

  • دارودرمانی

  استفاده از داروهای ضدالتهابی و ضددرد برای جلوگیری از تورم و کاهش درد در روزهای اول دوره درمان تاثیرگذار است.

  درصورتی که سطح آسیب وارده به زانو زیاد باشد، درد یا تورم شدید به‌دنبال دارد و همچنین ورزشکار توانایی حرکت‌دادن زانو را نخواهند داشت. در این صورت امکان دارد پزشک برای درمان جراحی را در اولویت قرار دهد.

  تاثیر زانوبند در جلوگیری از آسیب زانو

  تاثیرات زانوبندها در پیشگیری از صدمات وارده به زانو طی مطالعات تحقیقی اثبات شده است و به‌غیر از آن جنبه درمانی نیز دارد و بعد از بسیاری از آسیب‌ها برای بیمار تجویز خواهد شد.

  از مشکلاتی که درحین ورزش امکان دارد برای زانو پیش آید، پارگی رباط‌‌ها یا پیچ‌خوردگی زانو است. بستن زانوبند می‌‌تواند به صورت ضربه‌گیر عمل کرده و از شدت ضربه بکاهد و همینطور از چرخش‌های ناگهانی زانو جلوگیری به عمل آورد.

  از درمان فوری زانو در چه میدانید؟

  آسیب زانو در بدمینتون از معضلات بزرگ ورزشکاران این رشته است که می‌توانند با روش‌های پیشگیری کننده شدت آن را کنترل کنند. با اینکه بدمینتون ورزشی بسیار مفید برای سلامت جسم، روح و مغز است؛ اما به‌خاطر حرکات سرعتی و قدرتی درحین بازی امکان بروز آسیب‌ها و شدت آن بالا است.

  ورزشکاران می‌توانند قبل از بازی با انجام حرکات کششی و فشرده‌سازی احتمال بروز صدمات را پایین آورند. بهتر است درصورت بروز مشکل، ادامه فعالیت ورزشی را برای مدت کوتاهی قطع کرد. برای پیشگیری از آسیب‌ها و درمان آن می‌‌توان روی خدمات و مشاوره‌های ما حساب کنید و درصورت نیاز با ما تماس بگیرید.

  بدمینتون چه آسیب‌هایی را برای زانو به ‌همراه دارد؟

  کشیدگی یا پارگی رباط‌ها و تاندون‌ها، پیچ‌خوردگی زانو، پارگی مینیسک و زانوی جامبر شایع‌ترین آسیب‌ها در این ورزش هستند.

  روش‌های پیشگیری‌کننده از آسیب‌دیدگی زانو در بدمینتون کدامند؟

  تمرینات کششی، دوش آب گرم، فشرده‌سازی و تقویت عضلات روش‌های پیشگیری از آسیب‌ها در این ورزش هستند.

  زانوبند چه تاثیری برای پیشگیری از آسیب زانو دارد؟

  با فشار ملایمی که بر زانو وارد می‌کند دامنه حرکات سرعتی را کم می‌کند و نقش ضربه‌گیر زانو را ایفا می‌کند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید