علت درد ناگهانی زانو زنان جوان

علت زانو درد شدید در زنان جوان

5/5 - (1 امتیاز)
 • در سنین بالا و پیری به‌ دلیل تخریب بافت استخوانی و مفصلی انتظار زانو درد را داریم؛‌ اما وقتی در جوانی با درد در ناحیه زانو یا اطراف آن مواجه می‌شویم، نگرانی تمام وجود ما را فرا می‌گیرد. شناسایی علت زانو درد در زنان جوان به ما کمک می‌کند که در سریع‌ترین زمان برای درمان بیماری اقدام کنیم و جلوی جدی شدن آسیب‌دیدگی را بگیریم.

  تفاوت در آناتومی پاهای خانم‌ها سبب می‌شود که بیشتر از آقایان در معرض ابتلا به درد زانو قرار داشته باشند. یک سوم زنان حداقل یک‌بار در زندگی با مشکلات زانو درد مواجه می‌شوند و به دنبال راه‌هایی برای رهایی از درد هستند. آسیب‌دیدگی زانو دارای دو نوع شدید و خفیف است و متناسب با شدت درد، روش‌های درمان متفاوت خواهد بود. در ادامه مهم‌ترین علل بروز زانو درد در خانم‌های جوان را بررسی می‌کنیم و به معرفی بهترین راه‌های درمان می‌پردازیم.

  مهم ترین علت زانو درد ناگهانی در زنان جوان چیست؟

  وقتی با آسیب‌دیدگی‌های بیرونی مواجه می‌شویم و بعد از آن درد را در ناحیه زانو احساس می‌کنیم، دلیل بروز درد مشخص است و راه‌های درمان نیز متناسب با شدت آسیب‌دیدگی انتخاب می‌شوند. اگر متوجه آسیب‌دیدگی نباشیم یا عاملی بیرونی علت زانو درد در جوانی نباشد، شناسایی بیماری دشوار خواهد بود و باید از تصویربرداری‌های پزشکی برای نتیجه‌گیری قطعی کمک بگیریم. 

  1. نرمی غضروف یک علت زانو درد ناگهانی در زنان

  مفاصل انسان از بافتی غضروفی تشکیل شده‌اند که از سایش استخوان‌ها روی یکدیگر جلوگیری می‌کند. بافت سخت و لاستیکی غضروف به استخوان‌ها اجازه حرکت می‌دهد و فعالیت‌های بدنی را ممکن می‌کند. اگر غضروف نرم شود و شروع به از بین رفتن کند، استخوان‌ها روی یکدیگر ساییده می‌شوند و درد شدیدی را رقم می‌‌زنند. نرمی غضروف بیماری است که با نام کندرومالاسی (chondromalacia) شناخته می‌شود.

  2. پارگی مینیسک علت زانو درد در زنان جوان

  مینیسک غضروفی لاستیکی است که بین استخوان‌های ران و ساق پا قرار می‌گیرد و دایره حرکتی زانو را افزایش می‌دهد. چرخش‌های ناگهانی زانو باعث آسیب دیدن این غضروف می‌شود و پارگی مینیسک اتفاق می‌افتد. شدت پارگی مینیسک تعیین می‌کند که شما چه میزان درد را تجربه کنید و چه روش‌های درمانی برای شما سودمند باشند.

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  3. ارتباط علت زانو درد زنان و بورسیت‌های زانو

  بورسیت‌ها کیسه‌هایی در اطراف مفصل زانو هستند که نقش ضربه‌گیر را ایفا می‌کنند و مانع از آسیب دیدن زانو می‌شوند. گاهی براثر فشار یا ضربه، بورسیت‌ها متورم می‌شوند و اصطلاحاً در آن‌ها آب جمع می‌شود. حجیم شدن بورسیت‌ها روی حرکت زانو اثر می‌گذارد و درد را به دنبال دارد. اگر تورم بورسیت‌ها با روش‌های خانگی کاهش نیابد، نیاز به جراحی تخلیه بورسیت زانو وجود دارد.

  4. سندروم زانوی دونده در کمین شما خواهد بود

  اگر عضلات پیرامون مفصل زانو ضعیف باشند و توانایی حمایت از مفصل را نداشته باشند، تعادل میان عضلات، استخوان‌ها و مفاصل به هم می‌خورد. در این شرایط فشار زیادی به تاندون‌های زانو وارد می‌شود و احتمال پارگی آن‌ها افزایش می‌یابد. درد سندرم پاتلوفمورال (Patellofemoral syndrome) یا زانوی دونده بیشتر در کاسه زانو احساس می‌شود و محدودیت حرکتی برای زانو ایجاد می‌کند.

  نشانه زانو درد در جوانان که به شما هشدار می‌دهد

  هر بیماری که باعث بروز زانو درد در زنان جوان می‌شود، نشانه‌های خاصی دارد؛ اما برخی علائم بین بیشتر بیماری‌ها مشترک هستند و بروز آن‌ها به شما هشدار می‌دهد که باید برای تشخیص قطعی به پزشک متخصص مراجعه کنید. مهم‌ترین نشانه برای آسیب دیدن زانو، درد است و هر چه درد بیشتر باشد، احتمال شدید بودن آسیب‌دیدگی نیز بیشتر می‌شود. در کنار درد احتمال دارد یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر را مشاهده یا احساس کنید:
  • احساس سفتی زانو هنگام خم و راست شدن
  • تورم زانو و نواحی اطراف آن
  • قرمز بودن پوست زانو و احساس گرما در زمان لمس پوست
  • صدای خرخر کردن زانو یا صدایی مشابه ترکیدن
  • ناتوانی زانو در تحمل وزن یا بی‌ثباتی زانو در زمان راه رفتن
  • کامل خم و راست نشدن زانو

  درد شدید زانو در زنان جوان

  درمان زانو درد زنان جوان

  در ساعات اولیه آسیب‌دیدگی،‌ درمان آسان‌تر است و با رعایت برخی نکات می‌توانید از پیشروی بیماری جلوگیری کنید و درد را تسکین دهید. شناسایی علت‌های بروز زانو درد در زنان جوان منجر به یافتن بهترین راه درمان می‌شود و سرعت بهبود را بالاتر می‌برد.


  درمان خانگی برای زانو درد در جوانی


  در آسیب‌دیدگی‌های خفیف، درمان‌های خانگی به کاهش درد کمک می‌کنند و برای بهبود بیماری مفید هستند. درمان‌های خانگی می‌توانند درد و التهاب را تسکین دهند و منجر به کاهش تورم در زانوی آسیب‌دیده شوند. تقویت عضلات اطراف مفصل از مزیت‌های انجام ورزش‌هایی است که در دسته‌بندی درمان‌های خانگی قرار می‌گیرند.


  از کمپرس‌های سرد و گرم برای کاهش زانو درد در زنان جوان کمک بگیرید


  یکی از مؤثرترین راه‌های کاهش تورم و التهاب زانوی آسیب‌دیده، استفاده از کمپرس یخ یا کمپرس سرد است. درمان با سرما باعث کاهش جریان خون در زانوی آسیب‌دیده می‌شوند و به زانو استراحت می‌دهد. برای کاهش زانو درد در زنان جوان می‌توانید کمپرس گرم را روی زانو قرار دهید. البته توجه داشته باشید که حداقل دو ساعت باید بین استفاده از کمپرس سرد و گرم فاصله بیندازید.


  تمرینات کششی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید


  سفت شدن عضلات پیرامون مفصل زانو و محدود شدن حرکات آن‌ها منجر به افزایش فشار روی مفصل زانو می‌شود. تمرینات کششی باعث آرامش عضلات خواهند شد و محدوده حرکتی زانو را توسعه می‌دهند. برای تمرین حرکات کششی در خانه 10 الی 15 دقیقه زمان می‌خواهید و برای انجام آن‌ها به فضای وسیع نیاز نخواهید داشت.


  مصرف غذاهای التهاب‌آور دلیل زانو درد زنان در جوانی


  مواد غذایی که حاوی شکر و شیرین‌کننده‌های صنعتی باشند، التهاب را افزایش می‌دهند و منجر به شدید شدن درد می‌شوند. خوراکی‌های دارای مواد نگه‌دارنده و سرخ‌کردنی‌ها از دیگر مواد مضر برای التهاب و تورم هستند. محدود کردن مصرف غذاهای التهاب‌آور به مدیریت زانو درد در زنان جوان کمک می‌کند و سرعت بهبود بیماری را بالاتر می‌برد.


  از زانوبندهای طبی برای کنترل درد زانو در خانم‌ها استفاده کنید


  برای بستن زانوی آسیب‌دیده، زانوبندهای گوناگونی تولید شده‌اند که به کنترل درد کمک می‌کنند. برخی از این زانوبندها با ثابت نگه داشتن مفصل زانو و جلوگیری از حرکت‌های اضافی، کنترل درد را ممکن می‌کنند. در مقابل زانوبندهایی تولید شده‌اند که با بهره‌گیری از تکنولوژی، منجر به تسکین درد می‌شوند و در کوتاه‌ترین زمان، التهاب را کاهش می‌دهند.
  زانوبند زاپیامکس طبی یکی از بهترین زانوبندهای طبی است و از امواج UIC برای کاهش التهاب استفاده می‌کند. این زانودرد باعث بهبود سریع بیماری می‌شود و خطر مزمن شدن آن را کاهش می‌دهد. با استفاده از زاپیامکس در زمان استراحت، توانایی لازم برای انجام فعالیت‌های روزمره را به دست می‌آورید.

  دارو درمانی بعد از شناسایی علت زانو درد شدید در زنان

  حتی در زمان درد شدید نیز توصیه نمی‌شود خودسرانه از مسکن‌ها و کاهش‌دهنده‌های التهاب استفاده‌ کنید و مصرف هر نوع دارو باید زیر نظر پزشک متخصص باشد. برای درمان زانو درد در زنان جوان از دو نوع داروی استروئیدی و غیراستروئیدی استفاده می‌شود که بر اساس شدت درد و نوع بیماری انتخاب خواهند شد.

  کاهش درد زانو با کمک داروهای غیراستروئیدی

  داروهای غیراستروئیدی نقش کاهش‌دهنده‌های التهاب را برعهده دارند و با کم کردن تورم، کاهش درد را رقم می‌زنند. این داروها بدون نسخه پزشک در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند؛ اما بدون تجویز فقط برای دو الی سه روز پیاپی قابل‌مصرف هستند. اگر مصرف این داروها مداوم و پیوسته نیست، برای یک تا دو هفته می‌توانید از قرص‌هایی مانند ایبوپروفن (Ibuprofen)، ناپروکسن (Naproxen)، کتورولاک (Naproxen) یا سایر داروهای کاهش‌دهنده التهاب غیراستروئیدی (NSAID) استفاده کنید.

  چه زمانی استفاده از داروهای استروئیدی توصیه می‌شود؟

  داروهای استروئیدی باعث ایجاد تغییرات هورمونی می‌شوند و مصرف آن‌ها محدود به دوره خاصی خواهد بود. این داروها فقط زیر نظر پزشک مجوز مصرف دارند و در شرایطی تجویز می‌شوند که درد بسیار شدید و غیرقابل‌تحمل باشد. دگزامتازون (Dexamethasone) و پردنیزولون (Prednisolone) از شناخته‌شده‌ترین داروهای استروئیدی هستند.

  برخی ورزش‌ها نیاز به همراهی فردی متخصص دارند و تنها در این صورت است که اثربخش خواهند بود. از مزیت‌های فیزیوتراپی برای درمان کردن زانو درد در زنان جوان، استفاده از روش‌های کمکی مانند طب سوزنی، لیزر و اولتراسوندتراپی در کنار انجام حرکات ورزشی و کششی است.

  فیزیوتراپی و ورزش درمان زانو درد در زنان جوان

  برخی ورزش‌ها نیاز به همراهی فردی متخصص دارند و تنها در این صورت است که اثربخش خواهند بود. از مزیت‌های فیزیوتراپی برای درمان کردن زانو درد در زنان جوان، استفاده از روش‌های کمکی مانند طب سوزنی، لیزر و اولتراسوندتراپی در کنار انجام حرکات ورزشی و کششی است.

  کاهش زانو درد شدید در زنان جوان

  جراحی آخرین روش درمان پزشکی برای برطرف کردن زانو درد

  وقتی سایر روش‌های درمانی برای درمان زانو درد در زنان جوان مؤثر نبود و آسیب‌دیدگی شدید زانو وجود داشت، جراحی آخرین راه برای درمان محسوب می‌شود. ‌در جراحی زانو برای بیماری‌هایی که در آن‌ها درد به دلیل تخریب مفصلی است، به‌طورمعمول مفصل آسیب‌دیده و تخریب‌شده با یک مفصل مصنوعی جایگزین می‌شود. در بیماری‌هایی مانند بورسیت، مایع اضافی بین در جراحی خارج می‌شود تا فشار روی مفصل از بین برود. در تاندونیت زانو و بیماری‌های مشابه، هدف از جراحی برداشتن بافت آسیب‌دیده است تا زانو درد درمان شود.

  جمع بندی زانو درد در زنان جوان

  زانودرد بیماری به نظر می‌رسد که باید در سنین پیری بروز پیدا کند؛ ولی در خانم‌های جوان نیز مشاهده می‌شود. به‌طورمعمول دلیل زانو درد در زنان جوان آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی ناشی از وزن بالا یا ضربه‌های خارجی خواهد بود. شناسایی علت بروز درد مهم‌ترین گام در مسیر درمان زانودرد محسوب می‌شود؛ به همین دلیل بهتر است در مراحل اولیه بروز درد ، برای تشخیص قطعی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  در کنار بهره‌مندی از روش‌های خانگی یا پزشکی درمان زانو درد زنان، اصلاح سبک زندگی به شما کمک می‌کند که از بروز مجدد زانودرد جلوگیری کنید. افرادی که دچار چاقی و اضافه‌وزن هستند، با کاهش وزن اضافی می‌توانند فشار را از روی زانو بردارند. ایجاد توازن بین استراحت و ورزش کردن، از دیگر عوامل مؤثر برای درمان زانودرد محسوب می‌شود.

  1. چه چیزی می‌تواند دلیل درد ناگهانی زانو زنان بدون آسیب باشد؟

  اگر بدون برخورد ضربه به زانو و آسیب‌دیدگی دچار درد زانو یا نواحی اطراف آن شده‌اید، باید به بیماری‌های آرتروز، بورسیت، تاندونیت و سایر بیماری‌های زمینه‌‌ای شک داشته باشید. برای نتیجه‌گیری قطعی باید به متخصص مراجعه کنید و با کمک آزمایش‌های پزشکی، دلیل اصلی بروز درد را شناسایی کنید.

  2. چگونه بفهمم درد زانوی من جدی است؟

  سعی کنید وزن بدنتان را روی پای آسیب‌دیده بیندازید. اگر زانو توانایی تحمل وزن بدن را نداشت، آسیب‌دیدگی زانو جدی است و نیاز به پیگیری سریع پزشکی وجود دارد. از دیگر نشانه‌هایی که به شما هشدار می‌دهند، قفل شدن زانو، صدا دادن مفصل زانو یا علائم ظاهری مانند تورم شدید و سرخی پوست هستند.

  3. با زانوی آسیب‌دیده استراحت بهتر است یا باید تحرک داشته باشیم؟

  دلیل بروز زانو درد در جوانی تعیین‌کننده این موضوع خواهد بود که باید زمان خود را به استراحت بگذرانید یا تحرک بدنی داشته باشید. زمانی که آسیب‌دیدگی تاندون‌ها، رباط‌ها یا استخوان‌ها دلیل بروز درد در زانو و نواحی اطراف آن است، باید با استراحت دادن به زانو، در مسیر درمان قدم بردارید. در بیماری‌های زمینه‌ای مانند آتروز، تحرک داشتن به کاهش درد و درمان بیماری کمک می‌کند.

  به طب نمایندگی رسمی فروش کمربند پلاتینر

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید