دست درد عصبی چیست؟

دست درد عصبی چیست؟ درمان درد عصبی دست

5/5 - (1 امتیاز)
 • درد عصبی دست ممکن است به شکل‌ها و شدت‌های مختلف احساس شود، اما معمولاً افراد احساس درد تیز و یا سوزش مانند در دست یا انگشتان خود دارند‌. در مواردی، درد عصبی می‌تواند با ضعف عضلات دست همراه باشد و باعث کاهش توانایی حرکتی شود. چندین بیماری ارتوپدی (اسکلتی عضلانی) مانند آسیب مستقیم یا غیرمستقیم به اعصاب دست، آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد ، تحلیل رفتن استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها می‌توانند درجات مختلفی از دست درد عصبی را ایجاد کنند.

  اولین قدم برای درمان موفقیت آمیز دست درد عصبی، شناخت علت اصلی آن است.  که شناسایی هر یک از این علل درد عصبی  بوسیله‌ی نست‌های حرکتی عملکردی، مطالعات تصویربرداری و آزمایش‌های هدایت عصبی می‌باشد. در ابن مطلب از نی مارکت نمایندگی رسمی برای خرید زانوبند زاپیامکس در مورد شایع‌ترین علل بیماری‌های عصبی که می‌توانند منجر به درد عصبی دست شوند، صحبت می‌کنیم.

  دست درد عصبی چیست؟ علت دست درد عصبی

  هنگامی که اعصاب اندام فوقانی به دلیل استفاده بیش از حد، آسیب، اختلالات خود ایمنی، دیابت و دلایل متعدد دیگر دچار آسیب شوند، درد عصبی دست می‌تواند ایجاد شود. این درد می‌تواند همراه با بی‌حسی، سوزش یا سوزن سوزن شدن به دست‌ها و انگشتان سرایت کند. و به طور قابل توجهی حرکت و عملکرد دست و کیفیت زندگی شما را محدود کند.

  از درمان دیسک کمر با خرید کمربند پلاتینر چه میدانید؟

  آناتومی دست پیچیده است و از استخوان، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب تشکیل شده است که حس و حرکت را تنظیم می ‌کنند. به دلیل این پیچیدگی است که تفاوت‌های زیادی در ویژگی‌های درد عصبی و شرایطی که باعث آن می‌شود وجود دارد. دست درد عصبی ممکن است به علت عوامل متعددی ایجاد شود. برخی از علل شایع درد عصبی دست عبارتند از:

  مشاوره پزشک رایگان

  نام و نام خانوادگی(Required)
  شما چه نوع مشاوره‌ای نیاز دارید؟

  1. سندرم تونل کارپال عامل درد عصبی دست راست یا چپ

  این سندروم شایع ترین اختلال عصبی مرتبط با فشار بر روی عصب کارپال تونل مچ دست و یک بیماری پیشرونده است که حدود 5 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.  افراد مسن و زنان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند که ناشی از التهاب مداوم است و معمولاً باعث درد و سوزش در دست و انگشتان می‌شود.

  2. فشردگی اعصاب، علت درد عصبی دست چپ

  برخورد اعصاب دست می‌تواند منجر به درد، بی‌حسی و گزگز شود . شرایط مختلفی ، از جمله آسیب یا آرتریت، می‌تواند باعث فشردگی عصب شود.  این بیماری در بزرگسالان بالای 50 سال شایع تر است اما می‌تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد.

  3. نوروپاتی محیطی و دست درد عصبی

  نوروپاتی محیطی به اعصاب آسیب دیده خارج از مغز و نخاع اشاره دارد. در دست.ها، این وضعیت علاوه بر درد می تواند منجر به ضعف عضلانی، بی‌حسی و از دست دادن هماهنگی شود. علل نوروپاتی محیطی متفاوت است، از جمله آسیب، شرایط خودایمنی مانند لوپوس و آرتریت روماتوئید، و عفونت

  دست درد عصبی چیست؟ علت دست درد عصبی

  4. روماتیسم مفصلی گاهی به دست‌ها می‌زند

  یک بیماری خود ایمنی که زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به مفاصل حمله کند، آرتریت روماتوئید یکی از این بیماری‌های خود ایمنی و از دیگر علل درد عصبی در دست است. که منجر به درد، سفتی و تورم می‌شود که گاهی اوقات سبب تغییر شکل شدید انگشتان دست می‌شود.و هنگامی که درمان نشود، می‌تواند باعث نوروپاتی محیطی و سندرم تونل کارپال شود.

  5. دیابت و عوارض ناشی از آن

  از جمله اثرات متعدد دیابت نوع 2 ، درد عصبی در دست است. آسیب عصبی در نتیجه افزایش سطح قند خون برای مدت طولانی رخ می‌دهد. علائم شامل درد، سوزن سوزن شدن و بی‌حسی در دست است.

  6. سندرم تونل کوبیتال، نوعی مشکل عصبی

  سندروم تونل کوبیتال (Cubital Tunnel Syndrome) یک مشکل عصبی است که ناشی از فشار یا تحریک عصب کوبیتال (عصب التهابی کودا) در ناحیه مرفق (سوزن دستانه) دست است. این عصب مسئول حس و کنترل عضلات انگشتان  دست می‌باشد. سندرم تونل کوبیتال در اثر فشردگی این عصب است که منجر به گزگز، بی‌حسی و درد در ساعد و انگشتان و همچنین ناتوانی دست در گرفتن می‌شود.

  7. آرتروز و آسیب مفاصل و اعصاب

   آرتروز به تخریب و سایش کمربندی از بافت مفصلی، که به عملکرد مفاصل کمک می‌کند، منجر می‌شود. وقتی این بافت‌ها خراب شوند، ممکن است عوارضی از جمله فشار بر روی عصب‌های دست ایجاد شود. در آرتروز مچ دست ، تغییرات در ساختار مفصل مچ می‌تواند منجر به فشار بر روی عصب‌های دست شود، به ویژه اگر التهاب و تورم به همراه آرتروز حضور داشته باشد. این فشار و تحریک عصب‌ها ممکن است به درد عصبی دست و سوزش منجر شود. آرتروز دست منجر به سفتی و ناراحتی دست می‌شود که می‌تواند به شدت حرکت و عملکرد دست را مختل کند.

  مطالعه بیشتر : علت زانو درد هنگام نشستن و پاشدن

  ارتباط دست درد عصبی با گردن چیست؟

  در برخی از موارد، دست درد عصبی ارتباط مستقیم با ناحیه ستون فقرات گردنی دارد. این ارتباط معمولاً از طریق فشار یا تحریک عصب‌هایی که از گردن به دست عبور می‌کنند به وجود می‌آید. به عنوان مثال:

  • انسداد گردنی: مشکلات در ناحیه گردن مانند فیبروز کیسه نخاعی یا ازاد شدن مهار نخاعی می‌توانند به گرفتگی عصب‌هایی که به دست می‌رسند منجر به درد عصبی دست شوند.
  • هرنیاس دیسکی: در برخی موارد، هرنیاس دیسکی (کمربندی از بافت میان‌مهره‌ای که در فضای میان مهره‌های گردنی قرار دارد) می‌تواند فشار بر روی عصب‌های گردنی اعمال کند و درد عصبی دست را ایجاد کند.

  این ارتباطات نشان می‌دهد که مشکلات گردنی می‌توانند به دست درد عصبی متصل باشند. برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، پزشکان ممکن است مطالعات تصویری مانند MRI را برای ارزیابی ناحیه گردن و مشکلات مرتبط با آن استفاده کنند.

  ارتباط دست درد عصبی با گردن چیست؟
  • پماد و کرم: علاوه بر قرص‌،بسیاری از کرم‌ها و پمادهای تسکین درد عصبی شامل موادی هستند که به عنوان یک بی حس کننده موضعی عمل می‌کنند و درد را در ناحیه‌ای که آن را اعمال می‌کنید بی حس می‌کنند. یکی از مزایای درمان های موضعی این است که می توانید آنها را دقیقاً در جایی که نیاز به تسکین دارید اعمال کنید.
  • فیزیوتراپی : آسیب عصبی می‌تواند منجر به ضعف و تحلیل رفتن عضلات شود. کار با یک فیزیوتراپیست می‌تواند به معکوس کردن روند آن کمک کند و سبب کاهش دست درد عصبی شود.
  • عمل جراحی: جراحی معمولاً زمانی انجام می‌شود که همه گزینه‌های دیگر در ایجاد تسکین ناکام باشند. جراحی به طور کلی به صورت سرپایی انجام می شود و با هدف کاهش فشار روی عصب آسیب‌دیده در دست شما انجام می‌شود. با این کار ساختارهای اطراف عصب آسیب دیده درمان می‌شود. برای افراد مبتلا به آرتریت شدید ، جراحی ترمیمی ، شامل جایگزینی استخوان‌های آسیب‌دیده با یک تاندون تغییر شکل‌یافته، انجام می‌شود.

  بیشتر بخوانید : دلیل درد بغل زانو

  منشاء دست درد عصبی

  همانطور که منشاء درد دست متفاوت است، درمان برای طیف وسیعی از شرایط نیز متفاوت است. برای بسیاری، درمان های محافظه کارانه مانند استراحت و یخ ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته تسکین دهند.آنجایی که دست درد عصبی اغلب به دلیل آسیب پیش رونده یا مکرر به مفاصل، استخوان‌ها و تاندون‌ها ایجاد می‌شود، لازم است، برای جلوگیری از درد ناشی از عصب در دست اقدامات پیشگیرانه انجام دهید. رسیدن به وزن ایده آل خود ، رعایت رژیم غذایی مناسب ، انجام ورزش و استراحت منظم پس از کارهای یکنواخت برای کشش مچ دست از جمله این اقدامات است.

  درد عصبی دست می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی روزمره شما داشته باشد ، بنابراین تشخیص زودهنگام ،فرصت بیشتری را برای نتایج مثبت درمان برای شما فراهم می‌کند.  

  بدن درد عصبی چیست ؟

  بدن درد عصبی (Neuropathic Pain) یک نوع درد مخصوص است که ناشی از آسیب یا نقص در سیستم عصبی مرکزی یا عصب‌های حسی محیطی است. این درد معمولاً به مناطق خاصی از بدن محدود نمی‌شود و می‌تواند در سراسر بدن احساس شود.

  دست درد عصبی در دست چپ نشانه چه بیماری است؟

  درد عصبی دست چپ ممکن است از عوامل مختلفی ناشی شود، که نشان دهنده‌های بیماری‌های مختلف از جمله:  تراکم عصب مچ دست، التهاب عصب، آسیب عصبی و بیماری‌های سیستمیک باشد.

  علت درد عصبی در دست راست چیست؟

  عوامل مختلفی مانند فشار مکرر بر دست، تروما یا تنش نیز ممکن است به درد عصبی دست راست منجر شوند.

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سبد خرید